Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Janusz KirszakJan PrzewłockiJacek KucharzewskiJeremi Lucjusz ŻurawieckiWincenty LisowskiJaromir Kazimierz TarabułaJerzy ŻmijowskiMarian Antoni KoplińskiKazimierz MilewskiEligia Maria Wakulicz-DrzewieckaPaweł ChlebowskiJózef SędrowiczMarek GadomskiHenryk WachowiakMaria Małgorzata Handzelewicz-WacławekJan BoberskiIrena CholewskaRomuald RaksimowiczKazimierz KrzywanekJanusz LinkBronisław Leopold MeksAlfred Ludwik MajewskiCzesław GawdzikJózef OlechAleksander Franciszek KrólMarek GierlotkaTadeusz Florentyn ĆwierdzińskiAntoni Wojciech ChlipalskiJerzy KuźmienkoJózef HandzelewiczStanisław FiszerIreneusz Mariusz TrzęsimiechKonstanty Sylwin JakimowiczHerman KnotheDanuta Ryszarda Topczewska-BaranowskaJanusz Rajmund ZalewskiJanusz WicAndrzej Tadeusz BobińskiWłodzimierz Marian BartczakDanuta ZaleśnaBarbara Janina SołtanRobert GzylTadeusz Włodzimierz BaruckiWiesław IwaszczukEwa Cieślukowska
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Stanisław Józef Skowyrski
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich

arch. Stanisław Józef Skowyrski

* 01.04.1948, Koszalin

† 09.01.2000, Koszalin

Stanisław Józef Skowyrski - architekt.
Członek SARP O. Koszalin (od 1972).
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej (1971).

Projektant w Biurze Miastoprojekt Koszalin. Autor wielu obiektów w Koszalinie i dawnym woj. koszalińskim.

Konkursy m.in.:
- SARP nr 588 - na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu (1976) - współautor Andrzej Katzer - I nagroda;
- SARP nr 781 - na rozbudowę Pałacu Ślubów w Koszalinie (1993) - współautor Irena Romysz-Skowyrska - III nagroda równorzędna.

Członek ZO SARP (1976-93, 1997-2000), Wiceprezes ZO SARP (1987-90), skarbnik ZO SARP (1984-87). Przewodniczący Komisji Rewizyjnej (1993-97). Członek Kolegium Sędziów Konkursowych (1990-97). Członek Sądu Koleżeńskiego (1990-93). Delegat na Walny Zjazd SARP (1979-84, 1987-90).

Odznaczenia: Srebrna Odznaka SARP (1979), Medal 40-lecia PRL (1985), Srebrna Odznaka Zasłużony dla Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych (1985).

Pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie.

 

************************************************************
WSPOMNIENIE

Wspomnienie o architekcie Stanisławie Skowyrskim

Dobrzy ludzie odchodzą wcześniej. Bo są delikatniejsi i bardziej wrażliwi, przez to mniej odporni na wszelkie zło. A Staszek był nadzwyczaj wrażliwy i w życiu i w swojej twórczości.
Wydaje się, że nie tak dawno, młody, świeżo upieczony architekt, rozpoczął z nami pracę w Miastoprojekcie. Mimo, że w tych czasach dyktatu wykonawstwa i prefabrykowanego budownictwa, trudno było mówić o architekturze, już pierwsze jego prace przełamywały standardowe rozwiązania. Dociekliwość i łatwość z jaką przekształcał funkcje potrzeb i możliwości w optymalne i nowatorskie rozwiązania przestrzenne, to dowód wrodzonych predyspozycji i talentu. Przez cały okres pracy zawodowej, czy to w państwowym biurze projektów, czy później prowadząc wraz z żoną Ireną, własną pracownię autorską, nie zatracił młodzieńczej pasji, będąc zawsze daleki od wszelkich materialnych kompromisów.
Nie muszę wymieniać jego wszystkich zawodowych osiągnięć, znane są nie tylko w środowisku architektów, są przede wszystkim widoczne. Na każdym kroku w Koszalinie napotykamy na niekonwencjonalne i charakterystyczne obiekty, a kiedy pojawiało się coś nowego i innego, mówiono "to pewnie Skowyrski".
Staszek urodził się architektem i te zawodowe predyspozycje przekazał swoim córkom. Dlatego nie odszedł na zawsze. Będziemy pamiętali o nim nie tylko dzięki pomnikom, jakie po sobie pozostawił, ale przede wszystkim za dobre, ludzkie kontakty.

Rafał Kostrzewa

 

 

Galeria:

Projekt konkursowy na Pałac Ślubów w Koszalinie (1993) - III nagroda równorzędna; fot.: Archiwum SARP O. KoszalinStanisław Skowyrski - rys. arch. Andrzej Katzerfot.: Archiwum Marka Perepeczo

Źródła:

  • fot.: Archiwum SARP O. Koszalin
Udostępnij na:
Biogram dodano: 03.12.2011 | Aktualizacja: 09.01.2024, 02:17:54 | Wyświetleń od 01.01.2018 r.: 4107