Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Czesław Antoni KorgulWojciech Marian PietrzakMarta IngardenOlgierd KrajewskiJanusz PawlakWładysław BryzekRyszard MichalakEleonora SekreckaZenon BuczkowskiWiesław Jan BujnowskiKrystyna KaletaKonrad DybaJakub Leon WujekHelena MorsztynkiewiczRyszard JędrakAndrzej Stanisław UrbanCzesław Teodor KotelaHenryk Bronisław BuszkoKazimierz GoławskiKazimierz MarczewskiJan CieślińskiZygmunt KuchtaJanina Regina JankowskaWojciech StudentEdward Henryk HerzbaumAleksander KapuścińskiJanusz RatajczakIrena Ulatowska-JakubowiakJerzy Jan WójcikWładysław Aleksander SadłowskiJan Stanisław DrewsCezary Zefiryn UthkeAdam Wacław KühnelPrzemysław LipińskiRyszard ŻabińskiJanusz RóżańskiStanisław Andrzej TobolczykTadeusz Józef HornungEdward ScegielniakZdzisław PodoskiAndrzej ChlipalskiWojciech Włodzimierz BulińskiRoman Józef DraganZagremma KoniecznaWitold Dębski
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Wojciech Zaleski
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich

arch. Wojciech Zaleski

* 28.04.1926, Sosnowiec

† 30.06.2010, Częstochowa

Wojciech Zaleski - architekt, urbanista, nauczyciel.
Członek SARP O. Częstochowa.
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej (1952). Status architekta twórcy (1987).

Pracownik Zarządu Miejskiego w Sopocie, Pracowni Konserwacji Zabytków w Gdańsku, projektant w Miastoprojekcie Gdańsk (1952-56). Starszy projektant, nastepnie z-ca dyr. ds. technicznych w Miastoprojekcie Częstochowa (od 1956). Architekt Wojewódzki woj. częstochowskiego (od 1975). Nauczyciel w Policealnym Studium Architektury i Technikum Budowlanym.

Autor m.in.:
- projekty odbudowy obiektów Starego Miasta w Gdańsku - maszkaron z podobizną Wojciecha Zaleskiego na elewacji budynku w pobliżu Zielonej Bramy w Gdańsku;
- osiedle 1000-lecia Zachód w Częstochowie;
- dom towarowy Centrum, ul. Kościuszki 17, Dąbrowa Górnicza (1962-63) - współautor: Maria Markiewicz-Migalska;
- budynek administracyjny RUCH w Częstochowie;
- dworzec PKS w Częstochowie (1969-73) - współautor: M. Markiewicz-Migalska;
- plombowe budynki mieszkalne (ul. Śląska 5, ul. Tuwima) w Częstochowie;
- dom towarowy w Dąbrowie Górniczej (współpraca).

Autor opracowania graficznego przedwojennej panoramy Wilna.

Publikacje:
- "Rozwój urbanistyczny Częstochowy po roku 1945" - rozdział w IV t. Monografii Częstochowy (2007);
- "Działania zbrojne i konspiracja na terenie częstochowskim w latach 1939-1947" - ŚZŻ AK - Okręg Częstochowski - współpraca.

Członek SARP O. Wybrzeże (przed 1956).
Członek SARP O. Katowice (przed 1977).
Członek SARP O. Częstochowa. Pierwszy Prezes ZO SARP (1977-80). Członek OKR SARP (1991-93). Rzeczoznawca SARP.

Żołnierz AK (na Wileńszczyźnie).

Odznaczenia m.in.: Srebrny Krzyż Zasługi (1969), Złoty Krzyż Zasługi, Złota Odznaka SARP (1981), Medal 40-lecia PRL (1986).

Pochowany na Cmentarzu Oliwskim w Gdańsku-Oliwie (2.07.2010).

 

***************************************************************
WSPOMNIENIE

WOJCIECH ZALESKI

Urodzony w 1926 roku w Sosnowcu, lata dziecięce i młodzieńcze spędził wraz z rodziną na Wileńszczyźnie. Szkołę powszechną oraz 3 klasy gimnazjum ukończył w Wilnie. W roku 1941 po zajęciu Wilna przez Niemców, zmuszony był przerwać naukę. Pracował fizycznie angażując się równocześnie w pracę konspiracyjną w Armii Krajowej. W roku 1944 po ustąpieniu Niemców i rozbrojeniu AK został wcielony do Armii Sowieckiej i wywieziony do Kaługi pod Moskwą, gdzie ciężko pracował przy wyrębie lasu. Dzielili z Nim los m.in. znani artyści: Bernard Ładysz (bas), Stanisław Jasiukiewicz (aktor). W 1946 roku wrócił do Polski jako repatriant i zamieszkał wraz z rodziną w Gdańsku Oliwie. Tam też ukończył gimnazjum oraz kurs wstępny Politechniki Gdańskiej. Od 1947 roku kontynuuje naukę na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, którą ukończył w 1952 roku. Równolegle z nauką pracuje w Zarządzie Miejskim w Sopocie, a następnie w Pracowni Konserwacji Zabytków w Gdańsku i w Miastoprojekcie Gdańsk, gdzie od 1952 roku jest już projektantem. W tym czasie zajmował się projektami odbudowy Starego Miasta. Pamiątką tych czasów jest podobizna – maszkaron (z charakterystyczną czupryną) umieszczony na elewacji budynku w pobliżu Zielonej Bramy.
W 1956 roku ze względów rodzinnych przenosi się do Częstochowy i podejmuje pracę w Miastoprojekcie Częstochowa w charakterze starszego projektanta, awansując następnie na stanowisko zastępcy dyrektora d.s. technicznych. Efektem pracy w Miastoprojekcie jest szereg obiektów urbanistyczno-architektonicznych. Między innymi: Osiedle 1000-lecia Zachód, Dom Towarowy Centrum, budynek administracyjny RUCH, budynki plombowe mieszkalne, np. ul. Śląska 5, ul. Tuwima oraz Dworzec PKS w Częstochowie i Dom Towarowy w Dąbrowie Górniczej (współpraca). W roku 1970, z chwilą powstania województwa częstochowskiego zostaje jego pierwszym Architektem Wojewódzkim. Pod jego kierownictwem powstają pierwsze plany ogólne gmin województwa częstochowskiego. Organizuje również wraz z arch. Marią Pogorzelską ogólnopolski konkurs SARP na Śródmieście Częstochowy. W tym czasie również pełni funkcję pierwszego Prezesa Oddziału SARP w Częstochowie. Poza ww. działalnością prowadzi wykłady w Policealnym Studium Architektury oraz w Technikum Budowlanym.
Za pracę w zawodzie uhonorowany został wieloma odznaczeniami, w tym: Złotym Krzyżem Zasługi.
Zmieniając kolejne miejsca zamieszkania nie zaniedbał kontaktu z ukochanym Wilnem, które odwiedzał regularnie, również w czasie kiedy zdrowie nie akceptowało już tych wypraw. Efektem ich natomiast było znakomite opracowanie graficzne przedwojennej panoramy Wilna. Praca ta była prezentowana w NOT w Częstochowie oraz w Warszawie.
Będąc już na emeryturze podejmuje współpracę w zespole opracowującym Monografię Częstochowy. W tomie IV Monografii wydanym w 2007 roku znajduje się rozdział pt. Rozwój urbanistyczny Częstochowy po roku 1945 – opracowanie: Wojciech Zaleski. Wnosi również znaczny wkład w zebranie i opracowanie materiałów pt. „Działania zbrojne i konspiracja na terenie częstochowskim w latach 1939-1947”. Opracowaniu patronuje Światowy Związek Żołnierzy Okręg Częstochowski.

Odszedł od nas ceniony projektant, wspaniały Kolega, szlachetny, skromny człowiek.

Niech Ci się przyśni Wojtku Ostra Brama, Starówka Gdańska i trochę Częstochowy.

Koleżanki i Koledzy SARP - Oddział w Częstochowie.

 

 

Galeria:

Maszkaron z podobizną W. Zaleskiego - Stare Miasto Gdańsk (fot.: http://gdansk.sarp.org.pl/pliki/171wspomnienie_w_zaleski.pdf)Dom Handlowy CENTRUM w Dąbrowie Górniczej; fot.: https://dabrowagornicza.naszemiasto.pl/to-byl-inny-swiat-oto-dabrowa-gornicza-w-latach-70-tych-oto/ar/c1-7926433 (dostęp 17.12.2023)Dworzec PKS w Częstochowie (fot.: http://fotopolska.eu/237747,foto.html)

Źródła:

Udostępnij na:
Biogram dodano: 06.07.2012 | Aktualizacja: 30.06.2022, 01:59:23 | Wyświetleń od 01.01.2018 r.: 11162