Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Tadeusz GonetMonika Katarzyna KowalskaJanusz Jan Kanty BogdanowskiJerzy CzyżMaria NiemczykMieczysław RekAleksandra HubertTomasz Jerzy TurczynowiczSeweryn JoppJerzy GieysztorMarian Adam BajdoBolesław Tadeusz MaliszJerzy MroczkowskiZasław Stanisław MalickiEugeniusz BudlewskiJan Zdzisław KasprzakMaria Krystyna MüllerZygmunt Edward Plater-ZyberkJacek NajgrakowskiStanisław ChrabelskiMarian RehorowskiStefan KozińskiJanusz Stanisław RoguskiWincenty Witold Erazm RawskiLudwik Edward KreislerJózef Teodor HolewińskiJulian LisieckiRyszard KuleszaWłodzimierz Wojciech Józef SierzputowskiZbigniew Piotr Aleksander Paweł PinińskiStanisław Julian PapiewskiMałgorzata Hanna Ludwika SzczęsnaAntoni PietrasMariusz Sławomir SzlachcicStanisław Witold ZiołowskiStefan Ludwik Bohusz-SiestrzeńcewiczAndrzej MedweckiStefan ManasterskiJarosław AbramowiczKazimierz Zbigniew GottwaldZygmunt Jan SkrobańskiEdmund CierniakTadeusz GralikJan Wojciech KożuchowskiLeonard Gołębiowski
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Robert Gzyl
Członek Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich

arch. Robert Gzyl

* 05.07.1964, Poznań

† 01.01.2022

Robert Gzyl - architekt.
Członek SARP O. Poznań. Członek Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP.
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej (1988).

Właściciel firmy Biuro Architektoniczne Robert Gzyl w Poznaniu (od 1994).

Autor m.in.:
- restauracja ratusza w Lesznie (1993-2000) - współautor Jerzy Gurawski;
- dom jednorodzinny, ul. Nadwarciańska, Poznań (~2006);
- renowacja kamienicy, ul. Wyspiańskiego, Poznań - wyróżnienie w konkursie Fasada Roku 2010.

Mistrz Polski architektów w tenisie 45+ (2010).

Zmarł na Covid-19.

 

*****************************************************************************
WSPOMNIENIE

My odchodzimy, nasze budynki pozostają. Wszyscy pamiętają Roberta ale niewielu wie co robił, jak pracował i co zostawił. Nie sposób tu tego pokazać ale niech te kilka słów przybliży wizerunek artysty jakim Robert niewątpliwie był. 
Perfekcjonista, doceniał to co najlepsze, walczył z tymi, którzy tego nie dostrzegali.
Był także sportowcem – w pewien sposób to była jego metoda na życie – czas, który temu poświęcał, dieta, prawie totalna abstynencja.. kiedyś zapasy, ostatnio rower,  ... świetny tenis – zwycięzca w turniejach, Mistrz Polski architektów!!,  puchary...  Narty – pasja, bzik kompletny i jednocześnie stres – gorszy czas o 2 sek. w slalomie nie pozwalał mu zasnąć  -)))

Tych kilka projektów – dom na Nadwarciańskiej – genialny, zrobiony 15 lat temu, do dziś chyba jeden z najbardziej nowoczesnych i odważnych budynków w Poznaniu – zamówienie było na ciepły miły domek z czerwonym dachem, okiennicami i pelargonią w okienku. Robert wykonał tytaniczną pracę z inwestorami namawiając ich na bardziej odważny projekt. Powstał znakomity dom gdzie od wejścia nad długim korytarzem widzimy niebo a pionowa szyba zamykająca korytarz przechodzi w długą sadzawkę dotykającą końca ogrodu, salon wysoki na dwie kondygnacje, wszystko znakomitej jakości.... Taras z mobilnym baldachimem, opuszczane białe rolety, całość porusza się po ukrytej szynie w zależności od pozycji słońca... W tle ogrodowa altana zaprojektowana z najdrobniejszym detalem.
Nagrobek rodzinny  – makieta, chyba zrealizowany.
Dom w Pobierowie – wszystko przemyślane, zaprojektowane i narysowane. Robert projektował w 3D, robił szczegółowe rysunki.
Kamienica na Wyspiańskiego – rysunki boniowania, detale, wnętrze – winda wstawiona w odrestaurowaną klatkę schodową – rewelacja!
Inne to – wnętrza apartamentów nad Wartą, na Przemysłowej, ratusz w Lesznie.
Był jedną z najbarwniejszych postaci jakie znałem, ze swoimi przekonaniami, ideami i pomysłami, z tym jak żył, jakie robił projekty, jak o nich opowiadał. O nim samym dziesiątki fantastycznych anegdot...

Będzie nam wszystkim brakowało Roberta.

 

 

Galeria:

Dom jednorodzinny w Poznaniu; fot. Wojciech ŁakińskiKamienica w Poznaniu, wnętrze; fot. Wojciech Łakiński

Źródła:

  • fot.: Marek Perepeczo (2004)
Udostępnij na:
Biogram dodano: 01.01.2022 | Aktualizacja: 01.01.2023, 03:37:05 | Wyświetleń od 01.01.2022 r.: 2302