Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Krzysztof Marian PrzerwaMarian Antoni KoplińskiAleksander ŚwiecimskiJerzy Stanisław BeutlichKarol JasieckiAndrzej Ignacy ModrzejowskiBolesław KardaszewskiRoman TunikowskiJerzy GajewskiTomasz Jerzy TurczynowiczBarbara Handzelewicz-OstrowskaJuliusz DumnickiMałgorzata Serwińska-MichalskaRyszard RodakJózef BaranowskiHelena LierschJan WellengerAdolf Grzegorz CiborowskiJózef GałęzowskiKazimierz Józef UlatowskiWojciech M. MadeyskiJan Bitny-SzlachtaKrystyna Maria Magdalena Wojdyłło-ZwierzchowskaAdam WalczykAndrzej Jan MisiorowskiRyszard GadomskiBohdan Antoni NowakArnold MajorekMieczysław StadlerEdmund KarnaszewskiStefan JelnickiCezary Zefiryn UthkeStanisław Bronisław NiemczykHenryk DrzewieckiWłodzimierz MuchaJuliusz Tadeusz SobeckiTadeusz Józef HornungAnna KosiedowskaGrzegorz Stanisław UniejewskiBogdan JezierskiJanusz Roman MakowieckiJan SzurowskiBarbara BatorZofia ŚwitakowskaAndrzej Konieczny
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich

Znajdź architekta


Wyszukiwanie zaawansowane

Kalendarium

24 lutego 2024 r.

Urodzili się:

Zmarli:

Ostatnio dodani

Ostatnio zmarli

Wszyscy architekci

Dodaj architekta

II WŚ - lista strat

Okrągłe rocznice

Kontakt

Polityka cookies

Romuald Welder
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich
Członek Towarzystwa Urbanistów Polskih

arch. Romuald Welder

* 02.10.1932, Warszawa

† 19.12.1996

Romuald Welder - architekt, urbanista.
Członek O. Warszawskiego SARP (od 1955). Członek TUP.
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1954).

Autor m.in.:
- plan etapowy Szczecina łącznie z planem szczegółowym koordynacyjnym, koncepcyjnym i realizacyjnym Starego Miasta (przed 1956) - współautorzy: Władysław Michałowski, Stefan Putowski, Wacław Furmańczyk, Hieronim Brodniewicz, Piotr Czartołomny, Stanisław Kirkin, Leonard Kotowski, Lucjan Kowalski, Tadeusz Kowalski, Henryk Okrój, Alina Scholtzówna, Maria Szczypiorska, Tadeusz Szulecki - Nagroda II stopnia KUA (1956);
- zespół osiedli Stegny w Warszawie (1972) - główny projektant - współautorzy: Jadwiga Grębecka i Jan Szpakowicz;
- osiedle Gocław-Lotnisko w Warszawie (1972) - w zespole: Tadeusz Mrówczyński (generalny projektant), Alina Kołaczkowska, Alicja Lewandowska, Teresa Nieupokojew, Barbara Popielawska, Jerzy Złotowski - Nagroda Sześcianu (1976);
- Curtis Plaza w Warszawie - współautor Mirosław Kartowicz - nagroda za Najlepszą Budowę Roku 1992.

Konkursy m.in.:
- SARP nr 218 - na projekt Ludowego Obserwatorium Astronomicznego i Planetarium im. M. Kopernika w Warszawie (1956) - współautorzy: Jacek Chyrosz, Marek Lechowski, Krzysztof ŁukasiewiczStefan Putowski - wyróżnienie II stopnia równorzędne;
- na projekt budynku Panoramy Racławickiej we Wrocławiu (1957) - współautorzy: J. Chyrosz, M. Lechowski, Witold Kaczanowski; współpraca: Wacław Chyrosz, Maciej Kopniak - wyróżnienie równorzędne;
- SARP nr 239 - na projekt zabudowy terenu po wschodniej stronie ul. Marszałkowskiej na odcinku Pl. Centralnego "Ściana Wschodnia" w Warszawie (1958) - współautorzy: S. Putowski, J. Chyrosz, K. Łukasiewicz, Maria Krystyna Rudzińska; współpraca: T. Kalinowski, Ewa Łukasiewicz - III nagroda równorzędna;
- na koncepcyjny projekt zagospodarowania przestrzennego centrum Pragi (1958) - współautorzy: Barbara Kuszel, M. Rudzińska, współpraca: B. Brodowski, D. Gacek, T. Jankowska, Tadeusz Kalinowski, D. Wołłk, J. Chyrosz - V nagroda;
- na projekt kościoła parafialnego w Nowych Tychach (1958) - współautor Stefan Maciąg - III wyróżnienie;
- na projekt Pomnika Bohaterów Warszawy (1959) - współautor Franciszek Habdas - wyróżnienie II stopnia równorzędne;
- SARP nr 271 - na projekt zagospodarowania terenów obrzeża skarpowego Starego i Nowego Miasta w Lublinie - utworzenie parków "Rusałka" i "Podzamcze" (1959) - współautorzy: Elżbieta Jankowska, Barbara Kuszel, K. RudzińskaHanna Zarębska; współpraca Tadeusz Kalinowski, Krystyna Sommer - wyróżnienie I stopnia równorzędne;
- na projekt koncepcyjny urbanistyczno-architektoniczny Placu Wiosny Ludów w Poznaniu (1960) - współautorzy: S. Putowski, M. Rudzińska + zespół - wyróżnienie równorzędne;
- SARP nr 324 - na zagospodarowanie Wzgórza Zamkowego w Kielcach (1961) - współautorzy: S. Putowski, M. Rudzińska, Janina Skibniewska; współpraca Witold Mieszkowski - wyróżnienie;
- na projekt koncepcyjny dzielnicy "Bródno" w Warszawie (1961) - współautorzy: S. PutowskiM. Rudzińska- IV nagroda;
- na projekt koncepcyjny zagospodarowania przestrzennego terenów części zachodniej Osi Saskiej w Warszawie (1961) – współautor Witold Piasecki; współpraca: Janusz Roszak, Alicja Szwajewska, Barbara Kuszell, Elżbieta Jankowska - wyróżnienie II stopnia równorzędne;
- na projekt koncepcyjny otoczenia dworca Zachodniego w Warszawie (1966) - współautorzy: Daniel Arendt, Grażyna Wierusz-Martusewicz - wyróżnienie I stopnia równorzędne;
- SARP nr 398 - na opracowanie zagospodarowania przestrzennego ośrodka handlowo-usługowego dzielnicy Bródno w Warszawie (1967) - współautorzy: S. Putowski, Krystyna Konopkowa, Wanda Staniewicz - I nagroda;
- na koncepcję ukształtowania przestrzenne centrum usługowego dzielnicy Mokotów w Warszawie (1970) - współautorzy: Oskar R. Hermandez Cabrera, G. Wierusz-Martusewicz - wyróżnienie I stopnia równorzędne; - współpraca - autorzy: S. Putowski, K. Konopkowa; współpraca: G. Martusewicz, Wanda Staniewicz, Romuald Welder - wyróżnienie III stopnia równorzędne;
-  na projekt zagospodarowania przestrzennego śródmieścia Mińska Mazowieckiego (1970) - współautorzy: J. Chyrosz, Bohdan Kijowicz, Bogdan  Madejowski - zakup;
- na opracowanie szczegółowego planu zagospodarowania przestrzennego "Ursynowa Północnego" w Warszawie (1971) - współautorzy: E. Jankowska, Zbigniew Juzala, Krzysztof Kubicki, Maciej Mazur - wyróżnienie II stopnia równorzędne.

Odznaczenia m.in.: Brązowa Odznaka SARP (1973).

 

 

Galeria:

Curtis Plaza; fot.: http://www.beta.architektura.warszawa.sarp.org.pl/obiekt/curtis_plaza,436rojekt konkursowy na Ludowe Obserwatorium Astronomiczne (1956) - wyróżnienie II stopnia równorzędne; fot.: Architektura 1957 nr 2Projekt konkursowy na centrum Pragi (1958) - V nagroda; fot.: Architektura nr 10/1958Projekt konkursowy na ścianę wschodnią ul. Marszałkowskiej w Warszawie (1958) - III nagroda równorzędna; fot.: Architektura nr 5/1959Praca konkursowa na ośrodek handlowo-usługowy dzielnicy Bródno w Warszawie (1967) - I nagroda; fot.: Architektura nr 1/1968

Źródła:

Udostępnij na:
Biogram dodano: 22.07.2012 | Aktualizacja: 19.12.2021, 00:52:28 | Wyświetleń od 01.01.2018 r.: 3428