Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Maciej KysiakWojciech NiewiarowskiBartłomiej Antoni KołodziejKazimierz Maciej PiechotkaZbigniew PaszkeEligia Maria Wakulicz-DrzewieckaKazimierz Stanisław KarasińskiZygmunt DmowskiJacek Miłosław MayJózef Rudolf AndrzejewskiLeszek KlauseZbigniew GłowackiWojciech G. LeśnikowskiWojciech OpaniaKarol Ferdynand SkomorowskiJulian Augustyn DuchowiczBogna Jakuszko-KlimczewskaAleksander NikodemowiczAleksander KołodziejczykStanisław Marek CiechanowskiEwa Maria KnotheZbigniew Konrad ParandowskiIldefons BańkowskiAndrzej Marian BzdęgaMarian Aleksander NikodemowiczJanusz RatajczakHenryk SzołdraZenon ŚronZbigniew GaickiEwa KubicaAlbert Waldemar NestrypkeWacław MaterskiJerzy Henryk CibisJulian MicułaAndrzej ŻbikHanna Stanisława SzczepanowskaKrzysztof Wiesław MakośWojciech Zygmunt ŚwiątkowskiStefan Grzegorz CiecholewskiTadeusz Zbigniew BańkowskiKarol Tadeusz JakubowskiTeresa Antonina Maria LiberdaAlojzy WróblewskiEdmund ChmielewskiJózef Rurański
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Stanisław Józef Skowyrski
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich

arch. Stanisław Józef Skowyrski

* 01.04.1948, Koszalin

† 09.01.2000, Koszalin

Stanisław Józef Skowyrski - architekt.
Członek SARP O. Koszalin (od 1972).
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej (1971).

Projektant w Biurze Miastoprojekt Koszalin. Autor wielu obiektów w Koszalinie i dawnym woj. koszalińskim.

Konkursy m.in.:
- na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu (1976) - współautor Andrzej Katzer - I nagroda;
- na rozbudowę Pałacu Ślubów w Koszalinie (1993) - współautor Irena Romysz-Skowyrska - III nagroda równorzędna.

Członek ZO SARP (1976-93, 1997-2000), Wiceprezes ZO SARP (1987-90), skarbnik ZO SARP (1984-87). Przewodniczący Komisji Rewizyjnej (1993-97). Członek Kolegium Sędziów Konkursowych (1990-97). Członek Sądu Koleżeńskiego (1990-93). Delegat na Walny Zjazd SARP (1979-84, 1987-90).

Odznaczenia: Srebrna Odznaka SARP (1979), Medal 40-lecia PRL (1985), Srebrna Odznaka Zasłużony dla Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych (1985).

Pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie.

 

************************************************************
WSPOMNIENIE

Wspomnienie o architekcie Stanisławie Skowyrskim

Dobrzy ludzie odchodzą wcześniej. Bo są delikatniejsi i bardziej wrażliwi, przez to mniej odporni na wszelkie zło. A Staszek był nadzwyczaj wrażliwy i w życiu i w swojej twórczości.
Wydaje się, że nie tak dawno, młody, świeżo upieczony architekt, rozpoczął z nami pracę w Miastoprojekcie. Mimo, że w tych czasach dyktatu wykonawstwa i prefabrykowanego budownictwa, trudno było mówić o architekturze, już pierwsze jego prace przełamywały standardowe rozwiązania. Dociekliwość i łatwość z jaką przekształcał funkcje potrzeb i możliwości w optymalne i nowatorskie rozwiązania przestrzenne, to dowód wrodzonych predyspozycji i talentu. Przez cały okres pracy zawodowej, czy to w państwowym biurze projektów, czy później prowadząc wraz z żoną Ireną, własną pracownię autorską, nie zatracił młodzieńczej pasji, będąc zawsze daleki od wszelkich materialnych kompromisów.
Nie muszę wymieniać jego wszystkich zawodowych osiągnięć, znane są nie tylko w środowisku architektów, są przede wszystkim widoczne. Na każdym kroku w Koszalinie napotykamy na niekonwencjonalne i charakterystyczne obiekty, a kiedy pojawiało się coś nowego i innego, mówiono "to pewnie Skowyrski".
Staszek urodził się architektem i te zawodowe predyspozycje przekazał swoim córkom. Dlatego nie odszedł na zawsze. Będziemy pamiętali o nim nie tylko dzięki pomnikom, jakie po sobie pozostawił, ale przede wszystkim za dobre, ludzkie kontakty.

Rafał Kostrzewa

 

 

Galeria:

Stanisław Skowyrski - rys. arch. Andrzej Katzer

Źródła:

  • fot.: Archiwum SARP O. Koszalin
Udostępnij na:
Biogram dodano: 03.12.2011 | Aktualizacja: 09.01.2023, 00:05:20 | Wyświetleń od 01.01.2018 r.: 3822