Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Halina SkibniewskaBogdan Jerzy WedemskiLech SternalHenryk DąbrowskiJakub Kosma OlejnikEdward Piotr ŚląskiMichał Tadeusz WitwickiAdolf KosibaAleksander ZiemkowskiZdzisław Marian RaczkowskiTadeusz OsieckiZbigniew JaroszyńskiMarian NajmowiczDanuta KobielskaBronisław Leopold MeksBrunon Jan DudzińskiHieronim Seweryn BrodniewiczJadwiga Piłsudska-JaraczewskaZygmunt Jan NovakMarian ParuzelRajmund MałyszkoTeodor Bursze SrJan PalladoAndrzej Adam ZwierzchowskiStanisław Marian MielnickiJan BuykoZygmunt HarlandZdzisława KołodziejczykKarol Ludwik DudekAlfred RuebenbauerJan SiwekJan Antoni PudłoTomasz BugajskiMirosław SkorczyńskiMarian KlauseWacław Władysław JaciowPaweł Witold AdamiakAnna KosiedowskaJerzy NosekWitold Karol HennebergBronisław Mieczysław KozakKarol Tadeusz JakubowskiRoman MaciochTadeusz CiszewskiStefan Sykutera
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Bruno Albrecht Wandtke
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich

arch. Bruno Albrecht Wandtke

* 22.04.1936, Sopot

† 21.12.2010, Sopot

Bruno Albrecht Wandtke (Brunon Wandtke) - architekt, urbanista.
Członek SARP O. Wybrzeże (od 1964).
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej (1962).

Projektant w Wojewódzkiej Pracowni Urbanistycznej PWRN w Gdańsku.

Autor m.in.:
- plan ogólny zagospodarowania przestrzennego miasta Tolkmicko - współautorzy: Józef Nieroda, Wiesław Gruszkowski - Nagroda III stopnia Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych (1969).

Konkursy m.in.:
- na projekt koncepcyjny wzorcowego nadmorskiego zespołu wypoczynkowo-turystycznego (1967) - I nagroda;
- SARP nr 409 - na opracowanie koncepcyjne architektoniczno-urbanistyczne oraz plastyczne terenu Kamiennej Góry w Gdyni (1968) - nagroda równorzędna;
- na projekt zagospodarowania turystycznego zespołu jezior w rejonie Gliwic (1970) - współautorzy: Andrzej Walicki, Jerzy Góra, Marian Kołok, Paweł Wandtke - I nagroda.

Pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Sopocie (29.12.2010).

 

***********************************************************************
WSPOMNIENIE

Z rodziny o korzeniach kaszubskich, przyszedł na świat w Sopocie 22 kwietnia 1936 roku jako syn Franciszka Wandtke i Agnieszki z domu Patoka. Jako mieszkaniec kurortu, urodzony w nim przed II wojną światową, został wyposażony w charakterystyczną wtedy tzw. „książeczkę obywatela Sopotu” z wkładem pieniężnym w guldenach złożonym w Dresdner Bank A.G.
Można powiedzieć, że mały Bruno w pewnym sensie przyszedł na świat i pierwsze lata życia spędził „w kruchcie” - rodzina mieszkała bowiem przed wojną przy ówczesnej ulicy Roonstrasse (obecnie Dąbrowskiego), dokładnie naprzeciwko ówczesnej żydowskiej synagogi reformowanej. Mało tego - oboje rodzice Brunona pracowali w synagodze: ojciec Franciszek jako dozorca i wartownik, zaś matka Agnieszka sprzątała dom boży i pomagała kobietom kąpiącym się w mykwie (rytualnej łaźni żydowskiej). Oboje rodzice i mały Bruno byli świadkami pożaru synagogi, która została spalona przez hitlerowców w listopadzie 1938 r.
Powojenne losy rodziny Bruna, która II wojnę przeżyła w kurorcie, omal nie zaprowadziły go do Niemiec. „Niepolsko” brzmiące nazwisko i mieszkanie, na które miał ochotę jakiś milicjant, miały ich skazać na przymusową emigrację. Ocaliło ich autentyczne kaszubskie pochodzenie, którego nie udało się „pomylić” z niemieckim. W dorosłym życiu architekt mieszkał przy ul. Malczewskiego 11 A.
W roku 1962 Bruno Wandtke obronił pracę dyplomową na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, jej treść poświęcając ukochanemu Sopotowi: „Ukształtowanie funkcjonalne i krajobrazowe Sopotu z rewaloryzacją centrum Miasta i aktywizacją osi kompozycyjnej Opera Leśna - molo”. Uzyskał tytuł architekta-urbanisty w zakresie przestrzennego kształtowania zieleni i krajobrazu.
Podjął pracę w Wojewódzkiej Pracowni Urbanistycznej w Gdańsku jako specjalista od zagospodarowania turystycznego rejonów przylegających do Gdańska. Opracowywał plany zagospodarowania turystycznego m.in. dla jezior Raduńskich i Wdzydzkich, Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Pracował też za granicą: w Wietnamie (1975-78) i Algierii (1984). Był laureatem wielu pierwszych nagród w dziedzinie architektury m. in. na koncepcję ośrodka wypoczynkowego w Karwii (1967), ukształtowanie przestrzenno-plastyczne terenów Kamiennej Góry w Gdyni (1968), za architektoniczne i plastyczne ukształtowanie głowicy mola w Sopocie (1994), na ukształtowanie Placu Kaszubskiego z pomnikiem Antoniego Abrahama w Gdyni (1996).
Sopocianie znają dobrze dzieła jego autorstwa: popularny Bar „Przystań” i stojącą przy nim kapliczkę rybaków „O szczęśliwy powrót” oraz fontannę Jasia Rybaka (współautor rzeźbiarz Stanisław Szwechowicz), która w zamyśle ówczesnych włodarzy miasta miała stać się symbolem kurortu podobnie jak symbolem Gdańska stała się fontanna Neptuna.
Sopocianie zapamiętają też Brunona Wandtke jako kolekcjonera sopockich pamiątek, autora wystawy w Dworku Sierakowskich „Dawny piękny Sopot na starych pocztówkach” oraz współautora książki „Ilustrowana przechadzka po dawnym Sopocie krótkim rysem dziejów Światowego Kąpieliska nad Bałtykiem poprzedzona i urządzona nakładem Oficyny Pomorskiej w Gdańsku Roku Pańskiego 2002” - napisanej wspólnie z Markiem Sperskim. Bruno Wandtke walczył też o zabytki sopockiej architektury m. in. nie chciał dopuścić do zburzenia tzw. Karlikowskiego Młyna przy ul. 3 maja, który został zastąpiony osiedlem mieszkaniowym Invest Komfortu.
To także Bruno Wandtke był pomysłodawcą tunelu samochodowego pod ulicą Grunwaldzką, przywrócenia tzw. Świątyni Dobrego Burmistrza w Parku Północnym czy drewnianej konstrukcji „zabetonowanego” w latach PRL budynku głównego Sopockiego Klubu Tenisowego przy ul. Ceynowy (to jeszcze przed nami...). Muzeum Sopotu ma dzięki Panu Brunowi w swoich zbiorach m. in. katalog kolekcji Friedricha Basnera - który w okresie międzywojennym gromadził dzieła sztuki w swojej willi przy obecnej ulicy Chrobrego 48.

Olga Krzyżyńska

 

 

Galeria:

Bar Przystań w SopocieKapliczka  - O szczęśliwy powrót - SopotFontanna Jasia Rybaka w SopocieNagrobek Brunona Wandtke na cmentarzu w Sopocie; fot.: https://sopot.grobonet.com/grobonet/start.php?id=detale&idg=57072&inni=0&cinki=0 (dostęp 22.04.2021)

Źródła:

Udostępnij na:
Biogram dodano: 03.12.2011 | Aktualizacja: 21.12.2021, 00:13:32 | Wyświetleń od 01.01.2018 r.: 4493