Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Bruno Albrecht WandtkeJan Stefan ŻochowskiAnna Mieczysława MiszczukTeresa Daria Nieupokojew-DomańskaStanisław Nikodem PospieszalskiJan ZdanowiczJerzy BielaTadeusz IskierkaWiesław Wojciech WieczorkiewiczKrystyna Bierut-MaminajszwiliJerzy RyzenkoJarosław GirinZbigniew BelofZbigniew BodakTadeusz Roman ŻurowskiWacław EytnerRoman RudniewskiTomasz PelcTadeusz Stanisław MikulikRyszard ĆwiklińskiHenryk CzerwińskiZbigniew TrellaAlfred Karol BroniewskiZygmunt KuchtaJanusz Marian KowalskiJanusz PajączkowskiIreneusz Mariusz TrzęsimiechMarta Joanna CierniakLudwik KinowskiAndrzej JaroszewskiStanisław Witold ZiołowskiTeresa Chmura-PełechJacek NawrockiKrystyna Zofia EichlerKrzysztof Konrad KasperskiGrzegorz Paweł CzerwińskiStefan KrygierJan Andrzej DąbrowskiMieczysław Jerzy SoczyńskiZbigniew Rajmund GnassWojciech Włodzimierz BulińskiJacek ChyroszZenon Tomasz SzopińskiMieczysław RuchlewiczAleksander Aleksy Grygorowicz
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Wiesław Julian Gruszkowski
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich
Członek Towarzystwa Urbanistów Polskih

prof. dr inż. arch. Wiesław Julian Gruszkowski

* 15.02.1920, Lwów

† 07.09.2018, Sopot

Wiesław Julian Gruszkowski - architekt, urbanista, wykładowca akademicki.
​Członek SARP O. Wybrzeże. Członek TUP.
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Doktor nauk technicznych (1976). Profesor Politechniki Gdańskiej (1989).

Projektant i główny urbanista Biura Projektowo-Badawczego Budownictwa „Miastoprojekt” w Gdańsku (1949-55). Główny architekt województwa gdańskiego (1955-58). Kierownik Wojewódzkiej Pracowni Urbanistycznej w Gdańsku (1958-73). Dziekan Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej (1985-89).

Autor m.in.:
- plan ogólny zagospodarowania przestrzennego zespołu miast Gdynia-Gdańsk (1962) - współautorzy: Bohdan Szermer, Adam Sokół, Jan Siczek, Józef Nieroda, Zbigniew Czernichowski, Romuald Szurowski, Stanisław Tomaszek, Jan Bogusławski - Nagroda KBUA (1962) I stopnia zespołowa;
- plan ogólny zagospodarowania przestrzennego miasta Tolkmicko - współautorzy: J. Nieroda, Bruno Wandtke - Nagroda III stopnia Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych (1969).

Konkursy m.in.:
- SARP nr 195 - na przebudowę otoczenia Wawelu w Krakowie (1953) - współpraca - autorzy: urbanistyka: Leszek Dąbrowski, Adam Kühnel, Maksymilian Kuźmiński, Danuta Weirowska; współpraca: Stanisław Bobiński, Wiesław Gruszkowski, Adam Haupt, Witold Rakowski; architektura: A. Haupt, A. Kühnel, Adam Lepczak, W. Rakowski - wyróżnienie II stopnia równorzędne.

Publikacje m.in.:
Systematyka programowania i projektowania miejskich zespołów mieszkaniowych, współautor Stanisław Sowiński (1974);
Wspomnienia z odbudowy Głównego Miasta, współautor Izabella Trojanowska, Gdańsk (1978);
Zarys historii urbanistyki (1989);
Ruiny. Fotografie Wiesława Gruszkowskiego, Toruń (2012).

Prezes ZO SARP (1958-64). Członek Rady SARP (1965-?).

Członek honorowy Towarzystwa Urbanistów Polskich.
Członek Honorowej Rady Architektury przy Prezydencie Miasta Sopotu.

Odznaczenia m.in.: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1969), Złota Odznaka SARP (1963).

Pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Sopocie (13.09.2018).

 

*****************************************************************
MOWA POŻEGNALNA

Czcigodna Rodzino, Szanowne Panie i Szanowni Panowie, Koleżanki i Koledzy architekci.

W imieniu Stowarzyszenia Architektów Polskich żegnamy dziś architekta Profesora Wiesława Gruszkowskiego, który w latach 1958-1964 był Prezesem Stowarzyszenia Architektów Polskich O. Wybrzeże. Przez trzy kadencje. Brał czynny udział w działaniach SARP, był sędzią w wielu konkursach urbanistyczno – architektonicznych, w sądzie koleżeńskim, pobudzał SARP do działania na wielu polach. Cieszył się głębokim zaufaniem środowiska, w sprawach twórczych jak i moralno - etycznych. To czego dokonał w swoim życiu zawodowym nie sposób opisać w krótkim wystąpieniu. Piastował wiele funkcji: architekta wojewódzkiego w Gdańsku, Dziekana Wydziału Architektury na Politechnice Gdańskiej, Głównego Projektanta i Urbanisty Województwa Gdańskiego, Generalnego Projektanta Planu Aglomeracji Gdańskiej. Pasja z jaką je wykonywał, już od 1945 roku jako jeden z autorów odbudowy Gdańska, idee jakie przedstawiał, autorytet jaki uzyskał, z jakim kształtował podejście do twórczości urbanistycznej i architektonicznej, pasja, entuzjazm, zaangażowanie, którymi promieniował, inspirował i pobudzał do działania wiele pokoleń architektów, pozostaje w nas, jest paliwem do działania, do ciągłego rozwoju zawodu architekta i przekładaniu wiedzy w odpowiedzialną praktykę jej stosowania w rozwoju miast. Uczył czym są urbanistyka i architektura, jaką rolę pełnią w życiu społeczeństw, jak je tworzyć tu i teraz. Otwierał nam oczy na to jak nowocześnie zbudowane są miasta współczesne na świecie, jak można i trzeba rozwijać ich historyczne centra w Polsce, jak dalej współtworzyć, rozwijać ich dziedzictwo. Wykładał do ostatnich dni. W podsumowaniu jego ostatniego wykładu w zeszłym roku w SARP, zostawił nam list z wytycznymi pt. „Problemy godne rozpatrzenia przez SARP i TUP”, w którym czytamy:
„Od dłuższego już czasu jesteśmy świadkami rozstrzygania najważniejszych problemów naszych miast bez udziału gremiów zawodowo – naukowych (SARP, TUP, inne organizacje) – jest to normalność czy wypaczenie? Proponuje uwzględnienie przez Zarządy naszych stowarzyszeń w ich planach pracy między innymi takich zagadnień, jak:
Czy istotnie nastąpił kres konkursów architektonicznych i urbanistycznych?
Czy ustawy o gospodarce przestrzennej i Prawo budowlane wymagają zmian?
Rola Forum Aglomeracji Gdańskiej i innych formacji społecznych w zagadnieniach przestrzennych naszych miast.
Kształtowanie Śródmieścia Gdańska, Trójmiasta, Aglomeracji i Metropolii.
Główne Miasto – dokończenie odbudowy. Wyspa Spichrzów – jak wyżej. Młode Miasto – kształtowanie ważnej części Śródmieścia.”
Profesorze, postawiłeś pytania, zadania i tematy. Przyjęliśmy je w naszych planach.
W naszej pamięci pozostaniesz Postacią o wielkiej pasji, wiedzy i doświadczeniu, którymi wspaniale potrafiłeś się dzielić do końca swoich dni. Czerpaliśmy i będziemy z tego czerpali, co tylko możliwe, aby Twoje dzieło rozwijało się dalej.
Sentencję antycznego poety Horacego – „Non Omnis Moria”, uzupełnijmy, „architekt urbanista nie umiera – pozostaje wśród nas w swoich dokonaniach. Teraz zmienia miejsce sprawowania nadzoru autorskiego nad swoimi dziełami.” Cześć jego pamięci.

Mowa pogrzebowa - Paweł Wład Kowalski, dnia 13.09.2018 r.

 

 

Galeria:

fot.: Archiwum ZG SARPNagrobek Wiesława Gruszkowskiego na Cmentarzu Komunalnym w Sopocie; fot.: https://sopot.grobonet.com/grobonet/start.php?id=detale&idg=66043&inni=0&cinki=0 (dostęp 7.09.2021)

Źródła:

  • fot.: Jerzy Pinkas, https://web.facebook.com/Pawel.Adamowicz/photos/a.121964497837784/2186689754698571/?type=3&theater (dostęp 7.09.2018)
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Wies%C5%82aw_Gruszkowski
Udostępnij na:
Biogram dodano: 07.09.2018 | Aktualizacja: 07.09.2023, 00:45:41 | Wyświetleń od 07.09.2018 r.: 2125