Urodzili się:
Zmarli:
Ryszard Jaroszek - architekt.
Członek SARP O. Szczecin.
Absolwent Wydziału Architektury Szkoły Inżynierskiej w Szczecinie (1952). Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej (1959).
Autor m.in.:
- Kapitanat Portu w Szczecinie (1965-68);
- Dom Wczasowy PŻM Nawigator w Szczawnicy Zdroju;
- Dworzec promów morskich w Świnoujściu.
Konkursy m.in.:
- na polski pawilon EXPO (1955) - współautor Maciej Prauziński - wyróżnienie;
- na projekt Seminarium Duchownego w Olsztynie (1958) - współautor Ryszard Lipkowski - wyróżnienie II stopnia równorzędne;
- na dzielnicę nadmorską w Świnoujściu - współautor M. Prauziński - III nagroda.
Żeglarz, członek Jacht Klubu AZS w Szczecinie (od 1950).
Pochowany na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie (4.06.2014).
***************************************************************************
WSPOMNIENIE
Dnia 28 maja 2014 roku odszedł od nas ŚP. RYSZARD JAROSZEK, architekt, żeglarz, człowiek wielu pasji, mój Tata.
Urodził się 30 kwietnia 1925 roku w Puławach. W odległym od rodzinnego domu Szczecinie znalazł się przypadkiem, z własnego wyboru został na zawsze. Zamiłowanie do sztuki, a w szczególności do rzeźby zawiodło Go na studia architektoniczne, które zaczął tutaj w 1948 roku na Wyższej Szkole Inżynierskiej, a następnie kontynuował na Politechnice Gdańskiej. Po ukończeniu studiów pracę w zawodzie architekta rozpoczął w Pracowni Konserwacji Zabytków i tu powstały Jego pierwsze, zrealizowane projekty - odbudowy kamienicy Loitzów na siedzibę Liceum Sztuk Plastycznych oraz projekt odbudowy barokowego pałacu – Szkoły Muzycznej przy ul. Staromłyńskiej. Kolejne doświadczenia zawodowe zdobywał w Biurze Projektów Budownictwa Morskiego i wtedy w połowie lat 60–tych powstał projekt Kapitanatu Portu w Szczecinie, a także projekty dwóch obiektów w Świnoujściu – Dworca promów morskich Polska – Szwecja i budynku „Baltony”. Od 1968 roku pracował w Biurze Projektowo-Badawczym Budownictwa Ogólnego „Miastoprojekt”, jako kierownik zespołu. Do najważniejszych osiągnięć zawodowych można zaliczyć także realizacje:
- dom wczasowy PŻM „Nawigator” w Szczawnicy Zdroju
- zespół mieszkaniowy „Nad stawkiem” w Szczecinie
- osiedle mieszkaniowe „Klasztorna - Podmurze” w Chojnie
- zabudowa pierzei rynku w Mieszkowicach
- osiedle mieszkaniowe w Trzebiatowie
- galeriowy budynek mieszkalny w Świnoujściu
W latach 1989-1990 pracował w Czechach, biorąc udział w projektowaniu Portu Lotniczego w Pradze. Wiele Jego projektów nie zostało, niestety, zrealizowanych. Pracę zawodową w biurze łączył z wykonywaniem we współpracy ze szczecińskimi artystami plastykami projektów wystroju wnętrz obiektów użyteczności publicznej. Brał udział także w konkursach architektonicznych, zdobywając nagrody i wyróżnienia, m.in.:
- na polski pawilon EXPO w Brukseli – wyróżnienie, współautor arch. Maciej Prauziński
- na Seminarium duchowne w Olsztynie – wyróżnienie, współautor arch. Ryszard Lipkowski
- na dzielnicę nadmorską w Świnoujściu – III nagroda, współautor arch. Maciej Prauziński
Prawie „od zawsze” należał do SARP-u, był też okres, że brał czynny udział w pracach Oddziału Szczecińskiego jako członek Komisji Rewizyjnej.
Jego pasją była nie tylko architektura. Ważną część Jego życia stanowiło także żeglarstwo. Jeszcze jako student w Jacht Klubie AZS rozpoczął swoją przygodę z żeglowaniem. Uczestniczył w wielu rejsach po Bałtyku, Morzu Północnym, Morzu Śródziemnym zdobywając kolejne żeglarskie stopnie. Był także uczestnikiem ostatniego rejsu słynnego jachtu „Witeź II”, który rozbił się na skałach na północy Bałtyku, a załoga została cudem ocalona. To żeglarskie doświadczenie nie przeszkodziło mu jednak żeglować dalej. Morze i żagle to był także ulubiony temat Jego akwareli, które w ostatnich latach z pasją malował.
Był życzliwym ludziom, dobrym i skromnym Człowiekiem, twórczym Architektem. Żył pełnią życia, z pasją i niesłabnącym przekonaniem, że na wszystko starczy Mu sił, do ostatnich dni żeglował i wciąż miał plany na przyszłość....
Żegnaj Tato.
Marzena Jaroszek
Galeria:
Źródła: