Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Kazimierz Maciej PiechotkaWłodzimierz Jan PadlewskiAdam NaszarkowskiJerzy Feliks KowarskiLeszek MaliszewskiAndrzej Leonard NitschJózef MaciejewskiJacek MermonAndrzej Stanisław TomaszewskiJanusz DzierzgowskiAdam TyczkowskiJanusz LinkJózef ChmielJózef Tadeusz KędzierskiKrystyna KrygierHelena SyrkusStefan RóżyckiMaciej KujawskiZdzisław ŚwiątkowskiAdam Juraniec-JurewiczTadeusz KościukTadeusz MichejdaBenedykt WojtkowskiJacek BrettschneiderZbigniew Konrad ParandowskiBohdan Antoni NowakTadeusz NowakowskiAleksander Warteresiewicz-SłoniewskiZygmunt KnothePiotr Paweł KwiekJerzy MilicerJanusz Zdzisław ChojnackiAdam Marceli OpolskiZdzisław WiekWanda PencakowskaMirosław ZałuskiKrzysztof GądekAndrzej Tytus OsieckiWładysław SłabyMirosław Kazimierz ŁaszekJoanna ToporowskaZbigniew Ludwik KrawczyńskiAndrzej Jacek JaroszewskiStanisław MarchwickiZofia Perlega
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Jerzy Ryszard Poklewski-Koziełło
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich

arch. Jerzy Ryszard Poklewski-Koziełło

* 26.09.1925

† 12.03.2021

Jerzy Ryszard Poklewski-Koziełło (Jerzy Poklewski) - architekt, urbanista.
​Członek SARP O. Wybrzeże (od 1953).
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej (1952).

Asystent, projektant, kierownik pracowni w biurze Miastoprojekt Gdańsk (1952-1991).

Autor m.in.:
- projekt urbanistyczny Grunwaldzkiej Dzielnicy Mieszkaniowej we Wrzeszczu - współautorzy: Roman Hordyński, Daniel Olędzki, Konrad Pławiński i Romuald Szurowski;
- osiedle, ul. Śląska, Gdynia (1960-62) - współautorzy: Jerzy PiasecznyStefan PhilippEdward Kliem;
- osiedle Rumia-Janowo (1982) - generalny projektant;
- osiedle Stogi w Gdańsku - generalny projektant;
- osiedle Sopot-Brodwino - generalny projektant.

Konkursy m.in.:
- na projekt budynku Domu Technika w Gdańsku (1965) - współautorzy: Janusz Marian Kowalski, Czesław Wyka - II nagroda równorzędna;
- SARP nr 391 - na projekt urbanistyczno-architektoniczny zabudowy Targu Węglowego w Gdańsku (1967) - współautorzy: Janina Baranowska-Kühnel, Janusz Kowalski - I nagroda;
- SARP nr 423 - na projekt koncepcyjny zagospodarowania przestrzennego terenów polotniskowych w Gdańsku (1969) - współautorzy: K. PławińskiJanusz Maciej Kowalski - II nagroda;
​- na projekt rozwiązania architektoniczno-urbanistycznego obszaru Głównego Miasta Gdańska (1970) - współautor K. Pławiński - wyróżnienie II stopnia równorzędne;
- SARP nr 475 - na projekt urbanistyczno-architektoniczny przebudowy Nowego Portu w Gdańsku (1971) - współautor K. Pławiński - wyróżnienie I stopnia równorzędne.

Członek ZO SARP (1971-74, 1991-2012). Skarbnik ZO SARP. Członek OSK SARP. Członek OKR SARP. Członek GSK SARP (1978-81). Sędzia konkursowy SARP.

Odznaczenia m.in.: Złoty Krzyż Zasługi (1985), Brązowa Odznaka SARP, Srebrna Odznaka SARP, Złota Odznaka SARP, medal im. Zygmunta Skrzydlewskiego (2011).

Pochowany na Cmentarzu Centralnym Srebrzysko w Gdańsku (19.03.2021).

 

***********************************************************************************
WSPOMNIENIE
mowa pożegnalna

Jerzy Poklewski-Koziełło studia na Wydziale Architektury i Urbanistyki Politechniki Gdańskiej rozpoczął w 1947 r., zakończył w 1952 r. Jeszcze podczas ich trwania, w 1949 r. polecony jako zdolny i chętny do pracy student ówczesnemu kierownikowi Wojewódzkiej Pracowni Urbanistycznej Wiesławowi Gruszkowskiemu, zaczął w niej pracę na 3/4 etatu. Pracownia przekształciła się w Miastoprojekt Gdańsk. Na pełnym etacie pracował tam od 1952 r. aż do emerytury tj. do 1991 r.
Pracę zawodową zaczynał jako asystent, potem pracował jako samodzielny projektant, a w końcu kierownik pracowni. Brał udział w wielu wyróżnionych i nagrodzonych konkursach architektonicznych i urbanistycznych m.in. na zabudowę Nowego Portu, Zaspy, terenów Głównego Miasta oraz Domu Technika w Gdańsku. W 1982 roku działał na stanowisku generalnego projektanta osiedla Rumia-Janowo, a następnie Stogów i Sopotu-Brodwino.
Od 1953 roku związany jest ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Wybrzeże. Na początku, gdy jeszcze Dwór Bractwa Św. Jerzego i Złota Brama były w trakcie odbudowy, pełnił funkcję gospodarza obiektu.
Od 1991 do 2012 r. był wybierany do Zarządu Oddziału. Duża pracowitość i skrupulatność, a przede wszystkim zaangażowanie w sprawę gromadzenia środków na prowadzenie działalności statutowej skutkowały tym, że powierzano mu bardzo odpowiedzialną funkcje Skarbnika przez sześć kolejnych kadencji, pełnił tę funkcję nieprzerwanie przez 18 lat. Wybierany był przez środowisko jako jego delegat na Walny Zjazd SARP, pracował w Sądzie Koleżeńskim i Komisji Rewizyjnej. Wybierany był jako Sędzia Konkursowy, był mocno zaangażowany w organizację wielu konkursów architektonicznych i urbanistycznych będąc wielokrotnie ich sekretarzem. Brał udział w wyborze najlepszych prac dyplomowych na politechnice w konkursie na Dyplom Roku.
Za swoje osiągnięcia w pracy architekta był wielokrotnie nagradzany i odznaczany. Otrzymał wyróżnienia SARP III, II i I stopnia. W 1985 roku otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, a w kwietniu 2009 r. na Walnym Zebraniu Oddziału wystąpiono do Prezydenta RP o nadanie mu Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski potwierdzając tym samym ogromne uznanie jego zasług dla środowiska architektonicznego oraz samego Stowarzyszenia Architektów Polskich. W 2011 roku otrzymał medal im. Zygmunta Skrzydlewskiego.

Urodziłem się w roku, w którym Jerzy Poklewski-Koziełło rozpoczął swoją przygodę w SARP. W połowie lat siedemdziesiątych zeszłego wieku, jeszcze jako student, podobnie jak Jerzy, zostałem zaproszony do współpracy z prawdziwymi architektami przy projektach konkursowych. Wtedy poznałem Jerzego, pracowaliśmy razem - On mentor ja student. Zawsze skracał dystans. Pamiętam jego jako człowieka skromnego, oferującego pomoc, nie narzucającego się, traktującego wszystkich z szacunkiem i życzliwością. Emanował skromnością, ale i niezwykłą solidnością we wszystkim czego się podejmował. Był niezwykłym oparciem dla wszystkich pracujących w jednym zespole, czy to w zespole projektowym w biurze, czy w zespole konkursowym. Pamiętam jak ważna była dla niego praca zespołowa, jak istotne było robienie czegoś razem, wspólnie, odpowiedzialnie, w perspektywie wspólnych satysfakcji. Pamiętam Jego jako prawdziwego gospodarza SARP, który pilnował i doglądał wszystkiego co ważne. Reprezentował bardzo wyróżniające się i teraz rzadkie cechy w środowisku architektów.
 Architekt pozostaje nam w swoich dziełach. Jest w nich obecny. Jerzy Poklewski-Koziełło dodatkowo wszedł w nasze serca, w których budował dzieła pięknych relacji i współpracy. Jest w nas. Jurku będziemy kontynuować Twoje dzieło.

Paweł Wład. Kowalski

 

 

Galeria:

Osiedle przy ul. Śląskiej w Gdyni; fot.: Architektura 1966 nr 1fot.: Archiwum ZG SARP

Źródła:

  • fot.: Archiwum Pawła Wład. Kowalskiego
Udostępnij na:
Biogram dodano: 16.03.2021 | Aktualizacja: 12.03.2024, 01:13:27 | Wyświetleń od 16.03.2021 r.: 2270