Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Barbara Maria BujnowskaWaldemar PreisKazimierz Stanisław KarasińskiWacław WdowiakMariusz Lech ManowieckiEdward MałekStanisław BieńkuńskiKrzysztof Feliks MoczydłowskiWitold Zygmunt JańczakWiesław Romuald DrzewieckiJan Władysław NowakStanisław WiewióraTadeusz KonopackiAdam WoźniakRyszard CzubaJózef SzostakiewiczWładysław Jan WołczyńskiStanisław KirkinWacław EytnerStanisław SerejkoZdzisław MachowinaEwa Maria KnotheAdam LepczakJerzy SosnkowskiJan OlszewskiJózef Teodor HolewińskiAleksy RoszkowskiMałgorzata Hanna Ludwika SzczęsnaEwa KubicaRoland Ryszard KacperskiTadeusz Bronisław MulickiJózef SteinbergWanda PencakowskaKrystyna NyklińskaEdmund CierniakTadeusz GralikZbigniew Rajmund GnassDanuta Aleksandra WalterEdmund ChmielewskiMaksymilian BaranowskiWiesław ŻardeckiAdam Wawrzyniec ChałupskiKrystyna KargeHenryk Jan FirleyBolesław Seredyński
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Zbigniew Jan Młodzianowski
Członek Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich

arch. Zbigniew Jan Młodzianowski

* 15.10.1948, Gdańsk

† 01.02.2023

Zbigniew Jan Młodzianowski - architekt.
​Członek SARP O. Wybrzeże. Członek Pomorskiej Okręgowej Izby Architektów RP.
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Status architekta twórcy.

Projektant w biurze Miastoprojekt w Gdańsku. Właściciel Zbigniew Młodzianowski Pracownia Architektury w Sopocie (od 1994). Współwłaściciel Horus Firma Architektoniczna Sp. z o.o. w Sopocie (2002-12), wiceprezes Zarządu (2002-18).

Autor m.in.:
- zespół biurowo-usługowy Alfa Forum, ul. Batorego 28-32, Gdynia (1999) - współautorzy: Piotr Rutkowski, Wojciech Rutkowski, Marek Moczorat, Maria Radziwiłowicz;
- hotel Radisson Blu, Długi Targ 19, Gdańsk (2009) - współautor P. Rutkowski, fasada dawnego hotelu Jantar (1955) od strony Długiego Targu Lech Kadłubowski;
- hotel i spa Sopotorium w Sopocie;
- budynek biurowy Meritum w Gdańsku-Oliwie.

Prezes ZO SARP (1988-91). Sędzia konkursowy SARP (2012-19).

Rzeczoznawca IARP.

Członek Honorowej Rady Architektury przy Prezydencie Miasta Sopotu (2016).

Pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Sopocie (8.02.2023).

 

***********************************************************************************
Mowa pożegnalna

Czcigodna Rodzino, drogie koleżanki, drodzy koledzy, przyjaciele… W imieniu Stowarzyszenia Architektów Polskich żegnamy Zbigniewa Młodzianowskiego, naszego Kolegę, członka SARP, architekta twórcę.
Był Sędzią Konkursowym wybieranym przez środowisko do oceny projektów konkursowych, którymi konkurują architekci by uzyskać możliwość wykonania projektu, zrealizowania swoich wizji. Przy ocenie projektów Zbyszek obejmując nią sferę merytoryczną, twórczą, tak dyskusyjną, robił to bezstronnie, klarownie prezentując swoje zdanie i jednocześnie w sposób skromny, z szacunkiem dla innych poglądów. Ta jego cecha - skromność, wysuwała się na pierwszy plan. To wyjaśnia dlaczego sięgając do Internetu nie zobaczymy zbyt wielu informacji o jego działalności. Lubiłem nazywać go „Młodzianem”, w tym określeniu obok młodzieńczego entuzjazmu w tym co robił, energii w zmaganiu się z przeciwnościami losu, widziałem jak cecha skromności towarzyszyła jemu w tym co robił. Nie forsował na siłę swoich poglądów, chętnie dyskutował jasno prezentując swoje zdanie, często zabierał głos na naszych spotkaniach, ale też uznawał racje innych. Był aktywnym członkiem stowarzyszenia, przejmował się wieloma sprawami uprawiania zawodu i twórczości architektonicznej. Między innymi te jego cechy przyczyniły się do tego, że środowisko obdarzyło go zaufaniem powierzając pełnienie funkcji Prezesa Oddziału „Wybrzeże” od maja 1988 roku i prawie do końca stycznia 1991r. Jako Prezes przeprowadził nasze stowarzyszenie przez burzliwy okres przemian politycznych, przeszliśmy go suchą stopą, ale z dużym impulsem do działania inspirowani jego pomysłami.
Po studiach architektonicznych na Politechnice Gdańskiej karierę zawodową zaczynał w Miastoprojekcie Gdańsk – wielkim biurze będącym kolebką twórczości i doskonalenia zawodowego wielu architektów. Potem wyjechał do Finlandii. Jego wyjazd był brzemienny dla jego zdrowia, z którego skutkami zmagał się do końca życia.
Pracował w dużych zespołach przy projektowaniu odbudowy Starego Miasta w Elblągu. Pracując w firmie Horus współtworzył projekty wielu ważnych architektonicznie budynków takich jak nagrodzona Alfa Plaza w Gdyni, wpisany w krajobraz sopockiej architektury Hotel Rezydent, Radison Blue przy Długim Targu w Gdańsku, Sopotorium w Sopocie, czy budynek biurowy Meritum w Oliwie.
Był mistrzem odręcznego rysowania projektów. Tworzył je oburęcznie, zaczynał lewą a kończył prawą lub odwrotnie. Miał tak pewną rękę, że projekty jakie rysował mogą stanowić wzór graficznego języka jakim architekt przedstawia swoje dzieła. Uwielbiał rysować przekroje. Zapewne dlatego, że w nich łączył inżynierską technikę budowlaną z twórczą sztuką architektury.
Cześć jego pamięci!
Jako architekt jest ciągle z nami w swoich dziełach.

Paweł Wład Kowalski

 

 

Galeria:

Alfa Forum w Gdyni; fot.: https://horus-fa.pl/projekty/category/architektura/ (dostęp 9.02.2023)

Źródła:

Udostępnij na:
Biogram dodano: 09.02.2023 | Aktualizacja: 01.02.2024, 00:32:56 | Wyświetleń od 09.02.2023 r.: 627