Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Bohdan FokczyńskiWojciech PalkaJan Ignacy MitkaMarian WeigtBarbara Małgorzata WawrzyniakJarosław ObidzińskiStanisław KrajewskiEugeniusz WierzbickiJan Dominik SmogorzewskiZdzisław KozłowskiWładysław HennigBarbara CzernerZbigniew PawlakJerzy WinczaStanisław FilipkowskiJan IdzikowskiTadeusz Stanisław MikulikCzesław Józef KonopkaWładysław BorawskiJózef StósBogusław WitowskiAnna Krygowska-GałaJanusz KieszkowskiAdam Mieczysław KozakiewiczStanisław Ludwik KramarczykMarian Antoni JaroszewskiWacław MoszkowskiJan Koszczyc-WitkiewiczSeweryn Piotr GrobelnyTadeusz StryjeńskiKrystyna Zofia EichlerJan SiemiątkowskiAlicja TymczyszynJanusz BieńkowskiWojciech Zygmunt ŚwiątkowskiRoman Józef DraganMaria Elżbieta PajzderskaAntoni Paulin MiszewskiArtur ZajdlerJan KarlikowskiMaksymilian BaranowskiIlona TarczyńskaWiesław RatajskiCzesław Paweł WielhorskiJacek Edmund Zasada
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Włodzimierz Wojciechowski
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich

prof. dr inż. arch. Włodzimierz Wojciechowski

* 23.11.1924, Grójec Wielkopolski

† 26.12.2000

Włodzimierz Wojciechowski - architekt, wykładowca akademicki.
Członek SARP O. Poznań.
Absolwent Wydziału Architektury Szkoły Inżynierskiej w Poznaniu. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej (1959). Doktor nauk technicznych (1978). Profesor zwyczajny (1986).

Pracownik dydaktyczny na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego PWSSP w Poznaniu (od 1968).

Autor m.in.:
- projekt rekonstrukcji zabudowy obrzeżnej Starego Rynku w Poznaniu (przed 1956) - współautorzy: Florian Rychlicki, Karol Jasiecki, Henryk Marcinkowski, Witold Milewski, Bohdan Mroczek, Henryk Nowakowski, Stefan Sawicki, Izabela Wisłocka - Nagroda II stopnia KUA 1956;
- odbudowa kamienic na Starym Rynku w Poznaniu: m.in. Stary Rynek 56 - współautorzy: F. RychlickiRegina Pawuła;
- szkoła przy ul. Solnej i alei Niepodległości w Poznaniu - współautorzy: Bogdan Celichowski i Wojciech Kasprzycki;
- klinika psychiatryczna AM w Poznaniu (Klinika Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu) (1968-70) - współautorzy: B. Celichowski i W. Kasprzycki;
- kompleks Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie (1973-78) - zespół autorski: B. Celichowski, Jerzy Schmidt, Włodzimierz Wojciechowski, W. Kasprzycki, Magdalena Abakanowicz, Józef Kopczyński, Waleria Schmidt-Kubacka, Stanisław Teisseyre, Jan Węcławski, Stanisław Sapała, Zenon Dembowski, Józef Kokorniak - Nagroda I Stopnia Ministerstwa Budownictwa (1979);
- kościół Świętej Rodziny na osiedlu Kopernika w Poznaniu - współautorzy: B. Celichowski i W. Kasprzycki;
- kościół św. Jerzego na osiedlu J. Popiełuszki w Poznaniu - współautorzy: B. Celichowski i W. Kasprzycki;
- Pomnik Czerwca 1956 w Poznaniu - z rzeźbiarzem Adamem Graczykiem.

Konkursy m.in.:
- na projekt rozwiązania urbanistycznego części Placu Narodów w Genewie (1965) - współautorzy: Benedykt Kasznia, Edmund Nowak - I nagroda równorzędna (I etap).

Odznaczenia m.in.: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1986), Srebrna Odznaka SARP (1962), Złota Odznaka SARP (1980).

Pochowany na Cmentarzu Junikowo w Poznaniu (30.12.2000).

 

************************************************************************
WSPOMNIENIE

arch. Włodzimierz Wojciechowski
1924-2000

Pożegnanie – słowa wygłoszone podczas pogrzebu

Żegnamy śp. Włodka Wojciechowskiego. Czynimy to w imieniu koleżanek i kolegów architektów, władz Oddziału Poznańskiego SARP i całego Stowarzyszenia Architektów Polskich. Wszyscy czujemy, jak wielką i bolesną stratę ponieśliśmy, bo odszedł wypróbowany Kolega, wspaniały Architekt, dobry, uczciwy, skromny Człowiek.
Kochał Poznań, kochał Stary Rynek, na którym mieszkał (w projektowaniu odbudowy którego uczestniczył), i na którym przyszło mu dożyć swoich ostatnich chwil. Kochał góry, narty, wycieczki. Kochał muzykę i śpiew, a nade wszystko kochał młodzież – swoich uczniów, których w ciągu kilkudziesięciu lat wychował kilka setek.
My straciliśmy niezawodnego Kolegę, który zawsze aktywnie uczestniczył w różnego rodzaju pracach dla Stowarzyszenia, architekta – twórcę z tytułami, doktora nauk technicznych i profesora zwyczajnego, żelaznego, pełnego zaangażowania dyskutanta we wszystkich dysputach Stowarzyszeniowych, współtwórcę i wieloletniego jurora konkursu dla studentów architektury im. prof. Władysława Czarneckiego.
Odszedł w wieku 76 lat, kończąc swoje godne i pracowite życie 26 grudnia 2000 r. Był absolwentem Wydziału Architektury Szkoły Inżynierskiej w Poznaniu, a magisterską pracę dyplomową pt. “Kościół na Górczynie” obronił w roku 1959 u profesora A. Frydeckiego na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Pracę doktorską pt. “Czynnik mobilności w architekturze” obronił również na tym Wydziale w roku 1978. Od roku 1964 był pracownikiem dydaktycznym w PWSSP na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego. W roku 1986 został profesorem zwyczajnym w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.
Jednocześnie pracował projektowo i był współautorem między innymi takich obiektów, jak: szkoła u zbiegu ul. Solnej i alei Niepodległości, klinika psychiatryczna AM w Poznaniu, kompleks Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, kościół pw. Św. Rodziny na Osiedlu Kopernika i pw. Św. Jerzego na osiedlu J. Popiełuszki w Poznaniu.
Był laureatem wielu konkursów i, co charakterystyczne dla Jego pasji zawodowej, konkursów na pomniki. Jeden z nich zapisał się nam wszystkim w pamięci i stał się symbolem bohaterskiego zrywu poznaniaków w roku 1956, symbolicznym miejscem dla wielu uroczystości. Papież Jan Paweł II w jego cieniu spotkał się z mieszkańcami Poznania. Mówię tu o pomniku Poznańskich Krzyży, który zaprojektował razem z artystą rzeźbiarzem Adamem Graczykiem.
Należy podkreślić Jego wielką pasję, jaką była praca ze studentami w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Najwięcej o tej pasji mogliby powiedzieć Jego uczniowie. Dziś wielu z nich to profesorowie, artyści, projektanci. Rozpierzchli się po całej Polsce i świecie, dając świadectwo Jego wiedzy i zaangażowania twórczego.
Otrzymał wiele odznaczeń państwowych i nagród ministerialnych.
Wielki jest plon Jego dokonań, chylimy czoło przed Jego talentem, pracowitością i skromnością. Chylimy czoło, bo całym swoim życiem zapracował sobie na pamięć nas wszystkich, na pamięć, tych, co pozostali na “posterunku”, na pamięć swoich uczniów i na pamięć poznaniaków.

arch. Andrzej Kurzawski

 

 

Galeria:

Kościół pw. Świętej Rodziny na os. Kopernika w Poznaniu; fot.: http://www.poznanskie-nieruchomosci.pl/index.php?itemid=2846&catid=8Klinika Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu; fot.: MOs810, http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Hospital_Poznan_Psych.JPG&filetimestamp=20110220183006Kościół pw. św. Jerzego na osiedlu J. Popiełuszki w Poznaniu; fot.: Radomil, http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_%C5%9Bw._Jerzego_Pozna%C5%84_RB1.JPG&filetimestamp=20070422104546Pomnik Czerwca 1956 w Poznaniu; fot.: szymonp, http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Czerwiec56001_szymonp.JPG&filetimestamp=20060914091405

Źródła:

  • fot.: Tadeusz Barucki; Architekci polscy o architekturze 1909-2009, Warszawa 2009
  • Komunikat SARP
  • Komunikat SARP 1-2/1966
Udostępnij na:
Biogram dodano: 27.11.2012 | Aktualizacja: 26.12.2021, 01:06:19 | Wyświetleń od 01.01.2018 r.: 3334