Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Jacek Piotr SyropolskiTadeusz Stanisław KłosDanuta KompfJanusz TwarużekBarbara PłatkowskaJan DzierżkoJacek Jan NowickiRoman GorczycaZbigniew Stefan RoznerMarcin Feliks PrzyłubskiDariusz Andrzej LiterskiStanisław RyniakTadeusz WitkowskiZasław Stanisław MalickiBarbara TucholskaWładysław WoźniakEwa Maria ŚmieszekJózef SzanajcaZenon Stanisław KępaZbigniew BelofStanisław Władysław NiemierkoArkadiusz NowakBeata AdamowiczWitold Andrzej WacławiakRomuald MillerIgnacy (Izaak) Dawid GutmanStefan StrojekWojciech StudentAdolf Szyszko-BohuszAleksander Julian KafarskiAdam KawalerskiLeszek Andrzej ŚwiątkowskiZbigniew JaworskiOtmar VogtZofia PietraszunSzymon WalterWojciech Mikołaj ZabłockiTadeusz GralikZdzisław PodoskiZbigniew BokunJadwiga Luterek-CholewskaLech JasielskiHenryk MigałłoJoanna Wystańska-WoźnyGabriel Konopko
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Stanisław Płoski
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich

arch. Stanisław Płoski

* 03.05.1901, Purzyce-Trojany

† 26.09.1968, Warszawa

Stanisław Płoski - architekt.
Członek O. Warszawskiego SARP.
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1928).

Autor m.in.:
- restauracja Zdroju Królewskiego (Stanisława Augusta) w Warszawie (1932-33) - współautor Andrzej Węgrzecki;
- budynek biurowy POLSKAROB, ul. Korzeniowskiego 8/10, Gdynia (1934-35) - współautor Kazimierz Krzyżanowski;
- Dom Marynarza Szwedzkiego, ul. Jana z Kolna 25, Gdynia (1935-36);
- Szkoła Państwowych Ośrodków Maszynowych i Spółdzielni Produkcyjnych (obecnie SGGW), ul. Nowoursynowska 166 w Warszawie (1949-56) - w zespole Stefana Tworkowskiego;
- zespół zabudowy Pl. Żołnierza Polskiego w Szczecinie (1965-70) - współautorzy: Teodor Bursze jr, Alina Supińska-BurszeRoman Szymborskii.

Konkursy m.in.:
- na gmach Poselstwa Polskiego w Sofii (1928) - współautorzy: Jan Graefe, Juliusz Żórawski - nagroda równorzędna;
- na urbanistyczne zagospodarowanie Birsztan (1940) - I nagroda;
- na projekt typowej zagrody dolnośląskiej (1947) - III nagroda równorzędna;
- SARP nr 181 - na projekt zagrody rybackiej (1948) - współautorzy Wojciech Onitzch, Stanisław Serafin - nagroda równorzędna i zakup (zagroda rybaka kutrowego); nagroda równorzędna (zagroda rybaka łodziowego);
- na projekt Ośrodka Informacyjnego i Hotelu Turystycznego "ORBIS" przy ul. Marszałkowskiej w Warszawie (1949) - współautor Wacław Bulzacki - zakup;
- na projekt domu pracy twórczej architekta w Zakopanem (1956) - współautorzy: Marian Sulikowski, R. Szymborski - II nagroda;
- SARP nr 265 - na opracowanie serii projektów zabudowania zagrody rolnika w woj. białostockim, lubelskim i łódzkim (1959) - współautorzy:W. Bulzacki, S. Płoski, Antoni Tarczewski -  I nagroda równorzędna; II nagroda równorzędna; III nagroda równorzędna;
- na opracowanie projektów zabudowania zagrody rolnika (1959) - współautorzy: W. Bulzacki, Tadeusz Janowski  - 2 x III nagroda równorzędna, 2 x wyróżnienie II stopnia równorzędne;
- na projekt Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego na Ursynowie w Warszawie (1960) - współautorzy: Henryk BorowyZbigniew Jaroszyński, A. Kocięcki, M. Sulikowski, R. Szymborski - praca zakwalifikowana do II etapu projektowania;
- SARP nr 311 - na projekt hotelu Orbis w Zakopanem (1960) - współautorzy:  M. Sulikowski, R. Szymborski, Zbigniew Zagrodzki - II nagroda;
- na projekt koncepcyjny zagospodarowania przestrzennego terenów części zachodniej Osi Saskiej w Warszawie (1961) - współautorzy: M. Sulikowski, R. Szymborski, Lech Kłosiewicz, Hubert Dąbrowski - III nagroda;
- na zespół zabudowy Pl. Żołnierza Polskiego w Szczecinie (1962) - współautorzy: T. Bursze jrA. Supińska-BurszeR. Szymborski;
- na projekt Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego na Ursynowie w Warszawie (1963) - II etap - współautorzy: M. Sulikowski, R. Szymborski - I nagroda;
- na projekt siedziby Nadleśnictwa i Leśnictwa (1964)- współautor W. Bulzacki - wyróżnienie w grupie nadleśniczówek i wyróżnienie II stopnia w grupie leśniczówek.

Członek SAP (przed 1934). Członek Komisji Balotującej (1931-32).
Członek O. Warszawskiego SARP (od 1934).

Uczestnik kampanii wrześniowej 1939. Internowany w Bisztanach na Litwie. Jeniec obozu Woldenberg.

Odznaczenia m.in.: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1964), Medal 10-lecia Polski Ludowej (1955).

Pochowany na cmentarzu na Służewcu w Warszawie.

 

 

Zobacz karty obiektów tego architekta:

Galeria:

Dom Marynarza Szwedzkiego w Gdyni; fot.: Michał Jaworski, http://pl.wikipedia.org/wiki/Dom_Marynarza_Szwedzkiego#mediaviewer/File:Dom_Marynarza_Szwedzkiego.jpgBudynek biurowy POLSKAROB w Gdyni, fot.: Ewa Jaros (czupirek), http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gdynia,_Korzeniowskiego_8-10_Polskarob.jpgProjekt konkursowy na hotel ORBIS w Zakopanem (1960) - II nagroda; fot.: Architektura 1961 nr 5

Źródła:

Udostępnij na:
Biogram dodano: 15.07.2016 | Aktualizacja: 26.09.2021, 03:16:20 | Wyświetleń od 01.01.2018 r.: 2703