Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Zygmunt Wojciech SkrzydlewskiWacław BulzackiJerzy KiedoAndrzej KrzyżańskiJerzy SzeptyckiZbigniew BonickiWanda SzczypiórskaHieronim JurewiczJerzy Stanisław ŁukanowskiMaria SasinAndrzej Ludwik BoreckiWojciech KowalczykJan WęcławskiKrzysztof Feliks MoczydłowskiKazimierz GregorkiewiczStefan Piotr ZemłaKrystyna KrygierWacław TomaszewskiWalenty SzrajEustachy Feliks Antoni ChmielewskiWanda Helena RzepeckaJan SienkowskiJózef WołkanowskiJózef JaworskiAndrzej Jan PiątekEdward Henryk HerzbaumJerzy Henryk StruszkiewiczJuliusz KolarzowskiOtton FedakStanisław Tadeusz GrochowskiJan ŁukasikKazimierz SkórewiczAleksy RoszkowskiMaciej Krzysztof CehakStefan Adolf ReychmanTadeusz StryjeńskiBogusław Jan ŚwiecimskiBronisław DobrzeleckiPaweł Witold AdamiakBogdan Feliks RaczkowskiJarosław Piotr BondarJanusz SmólskiWojciech Jerzy ArczyńskiJanusz Władysław GołębiewskiLech Jasielski
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Ryszard Ćwikliński
Członek Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich

arch. Ryszard Ćwikliński

* 15.01.1929, Sędzin pow. Nieszawa

† 29.04.2016

Ryszard Ćwikliński - architekt, urbanista.
Członek SARP O. Katowice (od 1954). Członek Śląskiej Okręgowej Izby Architektów RP.
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej (1951). Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej (1954).

Projektant w biurze Miastoprojekt w Katowicach, w Wojewódzkim Biurze Projektów w Katowicach.

Autor m.in.:
- osiedle Paderewskiego w Katowicach (1970-80) - współautorzy: Jurand Jarecki, Stanisław Kwaśniewicz;
- osiedle osiedle Gołonóg w Dąbrowie Górniczej - współautorzy: Wiesław Baryń, Wacław Lipiński, Maria Glanc-Knosała, Jan Maas, Kazimierz Sołtykowski, Mieczysław Rek, Zygmunt Fagas, Wojciech Podleski, St. Kwaśniewicz.

Konkursy m.in.:
- na opracowanie planu ogólnego m. Pawłowic (1958) - współautorzy: Wiesław Baryń, Jerzy Chudzik, Apolinary Zawadzki - I nagroda;
- na projekt hali sportowo-widowiskowej w Szczecinie (1958) - współpraca - autor: Albin Cieszyński - zwrot kosztów;
- na koncepcyjny projekt zagospodarowania przestrzennego dzielnicy Rzeszów-Drabinianka (1961) - współautorzy: Z. Fagas i Mieczysław Król - I nagroda;
- na opracowanie szczegółowego planu zagospodarowania śródmieścia Dąbrowy Górniczej (1963) - współpraca autorska Z. Fagas - II nagroda;
- na projekt osiedla (Paderewskiego) w Katowicach (1965) - współautorzy: J. JareckiSt. Kwaśniewicz - I nagroda;
- na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej dzielnicy mieszkaniowej Katowice-Południe (1978) - współautorzy: Jacek Preis, Wojciech Wolny, Jolanta Singer-Zemła, Marek Zemła +  zespół - III nagroda.

Prezes ZO SARP (1977-80), członek ZO SARP (1967-69). Sędzia konkursowy SARP.
Rzeczoznawca SARP.

Odznaczenia m.in.: Złoty Krzyż Zasługi (1978), Srebrna Odznaka SARP (1972), Złota Odznaka SARP, medal "Za osiągnięcia w dziedzinie architektury" (1976).

Pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Pile (7.05.2016).

 

********************************************************************
WSPOMNIENIA

O Ryszardzie Ćwiklińskim

„...Znów ubywa nam z naszego powojennego grona śląskich architektów, postać nieprzeciętną, rozmiłowaną w architekturze naszego regionu. Był nim architekt Ryszard Ćwikliński.
Jego wiedza dotycząca naszego warsztatu i koleżeński stosunek do młodszych kolegów, otworzyła mu drogę do szacunku jakim go darzyliśmy.
Nic dziwnego, że w trudnych latach przełomu politycznego, wykonywania naszego zawodu.. (lata 1977-1980)…. właśnie Jego wybraliśmy na Prezesa naszej zawodowej organizacji jaką jest SARP. Ryszard, z narażeniem się ówczesnej władzy, poruszył w nas nadzieję na nieuniknioną konieczność zmian w systemie istniejącym wówczas, a zwłaszcza wykonywania naszego zawodu architekta. Trzeba się przyznać, że nie wierzyliśmy w sukces „naprawy architektury”. On wierzył!.. i potrafił nas przekonać, że należy działać i mieć nadzieję na wygraną. Jednym słowem, udało mu się przekonać nas, że jest szansa… że rozruchy polityczne to szansa na uczestnictwo i wyprowadzenie architektury na ścieżkę naszych marzeń. To nadzieja na realizację tworzenia architektury europejskiej. Sam będąc znakomitym architektem i urbanistą pozostawi po sobie wiele udanych obiektów o sporej skali (choćby wymienić udział w realizacji Osiedla Paderewskiego w Katowicach).
To co Go wyróżniło jako prezesa w trudnych czasach, to fakt, że potrafił porwać za sobą wielu młodych architektów do „walki” o nową architekturę i za jego kadencji Nasz Katowicki SARP, wyróżnił się na terenie Kraju jako jeden z najbardziej aktywnych.
Cześć Jego pamięci!”
arch. Jurand Jarecki

 

 

 

Źródła:

Udostępnij na:
Biogram dodano: 06.05.2016 | Aktualizacja: 29.04.2022, 01:34:32 | Wyświetleń od 01.01.2018 r.: 2820