Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Tadeusz Jan MrówczyńskiTadeusz ChistowskiWacław Stanisław KłyszewskiZygmunt KleyffAndrzej Leonard NitschHenryk WasilewskiJeremi Władysław CzarneckiJerzy GieysztorMarta Spaczyńska-WyczańskaJuliusz DumnickiJacek Miłosław MayKrystyna Teresa Król-DobrowolskaHenryk KaraHalina ZiołkowskaKonrad DybaPaweł RaczewStanisław DejryngFranciszek KocimskiJacek Sebastan BruzdowiczWacław PiaseckiAdolf BerezowskiKatarzyna Stanisława WabichZofia WinawerIgnacy KędzierskiStefan Teofil SawickiStanisław Jerzy MiecznikowskiAleksander CharłampowiczFranciszek KokeszStanisław Anastazy JakimowiczJan KlimaszewskiJerzy Wiktor Zygmunt PoznańskiHanna Sienkowska-RybińskaTomasz PartykaJacek Walenty WłodarczykStefan ManasterskiKazimierz Julian LierJózef Jan PawlickiAndrzej Bolesław FonfaraMichał Kazimierz PiaseckiKarol Tadeusz JakubowskiZbigniew Jan MłodzianowskiLeopold ChromikLeonard GołębiowskiWacław KarpielZuzanna Borcz
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Józef Zbigniew Polak
Członek Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich

arch. Józef Zbigniew Polak

* 25.05.1923, Łomża

† 22.09.2021, Warszawa

Józef Zbigniew Polak - architekt, malarz, wykładowca akademicki.
Członek O. Warszawskiego SARP (od 1950). Członek Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów RP.
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1949).

Kierownik zespołu architektów i plastyków „Kozia 3” w Warszawie (od 1949).  Kierownik sekcji naukowej na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej w katedrze prof. Bohdana Pniewskiego (1952-57). Wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej (1981-86). Projektant w pracowniach projektowych: w  Paryżu (1957), w Brukseli (1959), w Kabulu (1967–70), w Biurze Architekta Miasta w Chicago (1971-74), w Dubaju (1976–77), w Trypolisie (1980-81) i w Karaczi (1982).

Autor m.in.:
- osiedle WSK PZL, ul. Dąbrowskiego, Rzeszów (1950-55);
- Komitet Wojewódzki PZPR (obecnie Sąd Apelacyjny), ul. Piłsudskiego 28, Rzeszów (1951-55);
- Dom Kultury WSK (obecnie Instytut Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego), ul. Dąbrowskiego 83, Rzeszów (1953-56);
- Powiatowy Dom Kultury, ul. Żółkiewskiego 2, Kutno (1972) - współautorzy: Jerzy Zawistowski, Wiesław Węgrzynowski - Nagroda III stopnia Ministra BiPMB 1973 (zespołowa)
- Dom Kultury w Oświęcimiu - współautorzy: Mirosław Jagiełło, Stanisław Brykalski; urbanistyka i zieleń Irena Bartoszewicz.

Konkursy m.in.:
- SARP nr 197 - na projekt budynku mieszkaniowego wielokondygnacjowego (1954) - II nagroda równorzędna;
- SARP nr 238 - na projekt szkicowy typowego lub powtarzalnego Gromadzkiego Domu Kultury (świetlicy) (1956) - współautor S. Brykalski; współpraca I. Bartoszewicz - wyróżnienie I stopnia równorzędne; współautorzy: Zofia Zaborowska, I. Bartoszewicz; współpraca Józef Zaborowski - wyróżnienie I stopnia równorzędne; współautorzy: S. Brykalski, I. Bartoszewicz - wyróżnienie I stopnia równorzędne;
- na projekt typowych kin miejskich wolnostojących (1957) - kina małe - współautor Z. Zaborowska; współpraca: S. Brykalski, I. Bartoszewicz - II nagroda; kina duże - współautor Sławomir Czajkowski; współpraca: S. Brykalski, Hanka Gutkiewicz - III nagroda równorzędna;
- na projekt typowego wielokondygnacyjnego budynku mieszkalnego (met. przemysł.) (1957) - współautorzy: Jerzy Cygan, Stanisław Wiland, Mieczysław Krwawicz, S. Brykalski, Janusz Łukawski, Stanisław Sadłowski, Witold Kaczanowski; współpraca: Z. Zaborowska, I. Bartoszewicz, Grażyna Dudzińska, Maria Brzęcka, Jerzy Walentowicz - częściowy zwrot kosztów;
- SARP nr 231 - na projekt typowego 4-kondygnacyjnego budynku mieszkalnego (wznoszonego metodą uprzemysłowioną) (1957) - współautorzy: J. Cygan, S. Wiland, M. Krwawicz, S. Brykalski, J. Łukawski, S. Sadłowski, W. Kaczanowski; współpraca: Z. Zaborowska, I. Bartoszewicz, G. Dudzińska, M. Brzęcka, J. Walentowicz - wyróżnienie równorzędne;
- SARP nr 235 - na projekt typowego budynku szkolnego dla Warszawy (1957) - współautorzy: S. Brykalski, Z. Zaborowska, I. Bartoszewicz - wyróżnienie II stopnia równorzędne;
- SARP nr 242 - na projekt kościoła parafialnego w Nowej Hucie na Osiedlu C-1 (Teatralnym) (1957) - współautorzy: W. Kaczanowski, M. Krwawicz, I. Bartoszewicz, J. Cygan, S. Wiland; współpraca: Z. Zaborowska, Barbara Kurdwanowska - wyróżnienie I stopnia;
- SARP nr 239 - na projekt zabudowy terenu po wschodniej stronie ul. Marszałkowskiej na odcinku Pl. Centralnego "Ściana Wschodnia" w Warszawie (1958) - współautorzy: S. CzajkowskiHenryk FreyM. Krwawicz, Michał Ochnio; współpraca: Henryka MalikS. Brykalski, Janusz Kolasiński, Ryszard Łosik, Eleonora Taras - II nagroda równorzędna;
- na Ośrodek Kultury w Léopoldville (Kinszasa) w Demokratycznej Republice Konga (1959) - współautorzy: Jacek Chyrosz, Z. Pawłowski, Krzysztof Łukasiewicz, S. Wiland - II nagroda równorzędna;
- na projekt koncepcyjny zagospodarowania przestrzennego terenów części zachodniej Osi Saskiej w Warszawie (1961) – współautor Aleksander Kirow; współpraca: I. Bartoszewicz, Czesław Nurkowski, Maria Rędziejowska, J. Walentowicz, Jerzy Rylski, Bernard Koszewski - wyróżnienie II stopnia równorzędne;
- na projekt Dworca Obsługi Miejskiej "LOT" w Warszawie (1962) - współautor Mirosław Jagiełło; współpraca: Jerzy Cyganecki, S. Wiland, Z. Zaborowska-Borkowska, Janusz Regulski, W. Kaczanowski, Stanisław Dzendzel - II nagroda;
- na projekt kin letnich na 250 i 800 miejsc dla miejscowości turystycznych w Czechosłowacji (1962) - współautorzy: H. Frey, M. Krwawicz - 2x III nagroda, 2x wyróżnienie;
- na projekt przebudowy centralnego placu w Tel Aviv-Yafo (1963) - współautorzy: H. Frey, Jerzy Skrzypczak, Zbigniew Pawłowski, Zofia Borkowska - wyróżnienie równorzędne;
​- SARP nr 362 - na opracowanie projektów wiejskich ośrodków usługowych (1964) - współautor Wiesław Węgrzynowski - wyróżnienie II stopnia równorzędne;
- na projekt koncepcyjny urbanistyczno-architektoniczny hotelu komunalnego w Łodzi (1964) - współautorzy: Z. Borkowska, Tadeusz Pawluć + zespół - IV nagroda;
- SARP nr 392 - na projekt koncepcyjny budowy gmachu Muzeum Walk Rewolucyjnych i Wyzwoleniowych na placu Zwycięstwa w Warszawie (1967) - współautorzy: T. Pawluć, J. Skrzypczak; współpraca: Kazimierz Królikowski, J. Cyganecki, J. Walentowicz, Maciej Kwiatkowski - nagroda równorzędna;
- na centrum Kabulu - I nagroda.

Rzeczoznawca SARP.

Podporucznik AK, pseudonim "Tumry". Uczestnik Powstania Warszawskiego. Żołnierz Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

Odznaczenia m.in.: Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari, Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami.

Pochowany na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie (1.10.2021).

 

 

Galeria:

Dom Kultury w Kutnie; fot.: Architektura 1973 nr 12Projekt konkursowy na kościół w Nowej Hucie (1957) - wyróżnienie I stopnia; fot.: Architektura nr 3/1958Projekt konkursowy na Ośrodek Kultury w Leopoldville (1959) - II nagroda równorzędna; fot.: Architektura 1959 nr 10Projekt konkursowy na ścianę wschodnią ul. Marszałkowskiej w Warszawie (1958) - II nagroda równorzędna; fot.: Architektura nr 5/1959Projekt konkursowy na Dworzec Obsługi Miejskiej LOT w Warszawie (1962) -  II nagroda; fot.: Architektura 1963 nr 1-2

Źródła:

Udostępnij na:
Biogram dodano: 30.09.2021 | Aktualizacja: 22.09.2023, 00:23:49 | Wyświetleń od 30.09.2021 r.: 1715