Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Jan Konrad StawiarskiGabriel MireckiWaldemar PreisEligia Maria Wakulicz-DrzewieckaAleksandra Glonke-KudłakJan Władysław RączkaStefan TworkowskiJerzy ChełmickiGrzegorz FigielJerzy UrbanikTadeusz Piotr WąsikAlfred PokiziakHenryk GąszewskiPiotr BohdziewiczAndrzej Piotr LepczyńskiRyszard Edward SemkaTadeusz Leonard Albert SoleckiZdzisław MachowinaJan Lucjusz SzperlingFeliks Florian JezierskiJerzy Antoni WasilewskiHenryk Jerzy SchmidtkeLucjan Teodor SikorskiHalina Anna Kosmólska-SzulcJózef ChrzanowiczZygmunt HarlandAntoni Aleksander JawornickiEmilia HiżMaria Janina CichaJoanna Maria Onderka-BerbeckaCzesław Korwin-PiotrowskiJadwiga Tittenbrun-OstrowskaMałgorzata ChrabąszczAdam Wacław KühnelWładysław WojciechowskiZygmunt Bronisław SkupniewiczBohdan GruszczyńskiMagdalena MłodzikowskaBolesław Mieczysław KsiążekFeliks DańczakAndrzej Kazimierz LipskiAndrzej Bogusław GucałłoZygfryd Herbert KwiatkowskiHenryk SufrydJan Grzegorz Potacki
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Janusz Stępkowski
Członek Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich
Członek Towarzystwa Urbanistów Polskih

dr inż. arch. Janusz Stępkowski

* 11.07.1924, Częstochowa

† 13.03.2018, Warszawa

Janusz Stępkowski - architekt, urbanista, konserwator zabytków, wykładowca akademicki.
​Członek O. Warszawskiego SARP (od 1951). ​​​​​Członek Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów RP. Członek TUP (od 1979).
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1949). Doktor nauk technicznych (1982).

Kierownik pracowni architektonicznej „Muranów” w Warszawie (1951-55). Starszy asystent w Katedrze Projektowania na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej (1951-61). Projektant w Przedsiębiorstwie Państwowym „Pracownie Sztuk Plastycznych” (1953–73). Zastępca głównego architekta województwa warszawskiego (1960-68). Zastępca dyrektora naczelnego Przedsiębiorstwa Państwowego „Pracownie Konserwacji Zabytków” w Warszawie (1973-78). Dyrektor Zespołu Ekspertów Międzyresortowej Komisji ds. Rewaloryzacji Miast i Zespołów Staromiejskich (1978-90). Wykładowca na studium podyplomowym Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (od 1980). Wykładowca na Politechnice Krakowskiej (od 1984).

Autor m.in.:
- ośrodek wypoczynkowy Komisji Planowania przy Radzie Ministrów nad Zalewem Zegrzyńskim (1964);
- kościół Matki Bożej Królowej Meksyku w Laskach Warszawskich;
- zakład dla niewidomych w Żułowie k. Chełma (1982)
- kosciół Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła w Ostrówku k. Tłuszcza (1982-85);
- kościół Narodzenia Pańskiego w Jasienicy k. Tłuszcza;
- kościół św. Brata Alberta w Warszawie (osiedle Wesoła-Zielona) (1984);
- dom parafialny spokojnej starości w Grójcu (1989);
- adaptacja zabytkowego pałacu w Gozdowie k. Kalisza na ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy dla niepełnosprawnych (1998).

Konkursy m.in.:
- SARP nr 238 - na projekt szkicowy typowego lub powtarzalnego Gromadzkiego Domu Kultury (świetlicy) (1956) - współautor Kazimierz Kozłowski - wyróżnienie I stopnia równorzędne;
- na projekt typowych domków jednorodzinnych (1957) - współautor K. Kozłowski - III nagroda;
- na opracowanie serii dwóch szeregowych domków jednorodzinnych dla Warszawy (1958) - współautor K. Kozłowski - wyróżnienie II stopnia równorzędne;
​- na opracowanie projektów zabudowania zagrody rolnika (1959) - współautor Kazimierz Nowak - wyróżnienie II stopnia równorzędne.

Sędzia konkursowy SARP.

Członek TUP (od 1979). Przewodniczący Sekcji Ochrony Środowiska Kulturalnego (1983-95).
Członek Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków (od 1983).
Członek Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych (ICOMOS) (od 1985), członek Zarządu Polskiego Komitetu Narodowego (1989-95).
Członek Głównej Komisji Konserwatorskiej (1984–98).
Członek Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej (1986–90).
Członek Komisji Architektoniczno-Artystycznej archidiecezji warszawskiej (od 1984).
Członek Rady Prymasowskiej ds. budowy kościołów Warszawy (od 1991).

Porucznik AK, pseudonim "Czarny", podpułkownik (2008), pułkownik (2013).
Wiceprezes, prezes Rady Federacji Stowarzyszeń Weteranów Walk o Niepodległość RP.

Odznaczenia m.in.: Złoty Krzyż Zasługi (1964), Krzyż Partyzancki (1964), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1976), srebrny medal Ecclesiae Populoque Servitium Praestanti (1994), Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami (1995), Krzyż Walecznych (1995), Krzyż Armii Krajowej (1996), Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2008).​

 

 

Galeria:

Kościół Matki Bożej Królowej Meksyku w Laskach; fot.: Autorstwa Maj / fotopolska.eu, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=64698360 (dostęp 11.07.2023)Kościół NMP Matki Kościoła w Ostrówku; fot.: Autorstwa Wojciech Bieńkowski - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29729859 (dostęp 11.07.2023)Kościół Narodzenia Pańskiego w Jasienicy; fot.: Autorstwa Wojciech Bieńkowski - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29976013 (dostęp 11.07.2023)Kościół św. Brata Alberta w Warszawie; fot.: Przemysław Jahr - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21403526 (dostęp 11.07.2023)

Źródła:

Udostępnij na:
Biogram dodano: 19.03.2018 | Aktualizacja: 13.03.2024, 01:54:19 | Wyświetleń od 19.03.2018 r.: 4393