Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Mieczysław WróbelMarian PotokJacek Bronisław CzekajMarian Antoni KoplińskiJózef PiwowarczykStanisław ZiemskiWitold Jan OlejakWładysław BryzekAleksander ŁyczewskiZdzisław JurkiewiczJerzy MroczkowskiMieczysław Stanisław KupczykKrzysztof Feliks MoczydłowskiHenryk StaniszewskiAdam Stanisław Juliusz BerestyńskiTadeusz RembiesaEdward Jan LitwinRyszard JędrakMaria Krystyna MüllerStanisław ChrabelskiStanisław Wacław KosackiJózef Stefan RybickiEmil RychwalskiStefan KozińskiAleksander PromieńskiMirosław Kazimierz WiśniewskiJan BuykoJanusz StępkowskiKazimierz SkórewiczJanusz Michał StomalOdo Józef LitawskiWitold SkorupskiWacław SzpakowskiIrena Maria BaszkowskaAndrzej PawłowskiJacek Maria FulińskiPrzemysław LipińskiKrzysztof Konrad KasperskiBohdan KłopotowskiElżbieta Dąmbska-ŚmiałowskaPiotr DudzińskiLeszek Wojciech PilawskiWaldemar WawrzyniakTadeusz AndrzejaczekWiesława Mikoś-Rytel
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Edmund Sokołowski
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich

arch. Edmund Sokołowski

* 16.11.1922, Wilno

† 04.02.2006, Warszawa

Edmund Sokołowski - architekt.
Członek O. Warszawskiego SARP (od 1955). Członek Polskiego Towarzystwa Szpitalnictwa.
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1952). Status architekta twórcy (1986).

W pracowni prof. Szymona Syrkusa (1949-52), Biuro Projektów Leśnictwa (1952-55), Biuro Studiów i Projektów Służby Zdrowia (1955-66, 1975-82), Agencja arch. Paula Nelsona w Paryżu (1966), kierownik pracowni urbanistycznej Wydziału Architektury Warszawa - Praga Południe (1967-70), praca w Algierii (1970-74),

Autor m.in.:
- Stołeczne centrum Rehabilitacji w Konstancinie;
- sanatorium Spółdzielni Inwalidów w Busku Zdroju;
- Stołeczna Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, ul. Żelazna w Warszawie;
- Biuro Projektów Słiżby Zdrowia, ul. Solec w Warszawie;
- Akademia Medyczna, ul. Banacha w Warszawie;
- budynek Farmacji Akademii Medycznej, ul. Banacha 1a, Warszawa (1961-70) - współautorzy: Stanisław Roszczyk (główny projektant), Tomasz Banaszek, Czesław Bogusz; współpraca: Eugeniusz Bielecki, Wanda Kwiatewicz, Konrad Sowiński, Alfred Szymkiewicz, Karol Żarski - "Mister Warszawy" 1970;
- szpital na 600 łóżek w Algierii:
- rozbudowa i modernizacja zespołu Klinik Uniwersyteckich w Algierze;
- rozbudowa Szpitala Miejskiego w Lublinie;
- projekt Szpitala MSW w Lublinie.

Rzeczoznawca SARP.

Żołnierz AK, uczestnik Powstania Warszawskiego, pseudonim "Roger", jeniec obozu Altengrabow, członek Związku Kombatantów Pułku Baszta.

Odznaczenia: Krzyż Walecznych, Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami, Warszawski Krzyż Powstańczy, Brązowa Odznaka SARP (1984).

Pochowany na Cmentarzu Stare Powązki w Warszawie.

 

**************************************************************
Wspomnienia

Architekt Edmund Sokołowski odszedł od nas w wieku 83 lat w warszawskim Hospicjum rankiem 4 lutego 2006 r.
Przyszło Mu żyć i pracować w trudnych latach II wojny światowej, okupacji i 45 latach zniewolenia narodu.
Urodzony w Wilnie pierwsze lata nauki pobierał w szkołach wileńskich, a po przeprowadzce rodziny do Warszawy związał się z tym miastem już na stałe.
W czasie okupacji ukończył Miejskie Liceum Budowlane. Wykładowcami między innymi byli tam architekci Zygmunt Skibniewski i Piotr Biegański.
Jednocześnie był w konspiracji. Ukończył tajną podchorążówkę i jako kapral podchorąży brał udział w Powstaniu Warszawskim w szeregach pułku „Baszta” na Mokotowie.
Ranny w ostatnich dniach Powstania, został wywieziony do obozu jenieckiego Attengrabowo. Miał szczęście uniknąć amputacji zgangrenowanej nogi, dzięki sproszkowanej penicylinie i lekarzom amerykańskim – także jeńców w tamtejszym obozie.
Po powrocie z obozu, we wrześniu 1945 r. przystąpił do pracy w dziale nadzoru budowlanego Dyrekcji Kolei Państwowych w Warszawie. W 1946 r. został przyjęty na Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. Cały czas pracował (od 1949 r.) w pracowni prof. Szymona Syrkusa przy projektowaniu osiedla na Kole.
W 1952 r. dyplom mgr inż. arch. u prof. Stanisława Brukalskiego.
Dalsza praca „z przydziału” w Ministerstwie Leśnictwa i Biurze Projektów Leśnictwa.
W roku 1955 przenosi się do Biura Projektów Służby Zdrowia gdzie opracowuje szereg projektów m.in.: Stołeczne Centrum Rehabilitacji w Konstancinie dla prof. Weissa, Sanatorium Spółdzielni Inwalidów w Busku Zdroju, Stołeczna Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna przy ul. Żelaznej w Warszawie, budynek Biura Projektów Służby Zdrowia przy ul. Solec, Akademia Medyczna przy ul. Banacha, Zespół Farmacji i Klinik (Nagroda Ministra Budownictwa i Mister Warszawy 1970 i 1974).
W roku 1966 odbywa staż projektancki w agencji arch. Paula Nelsona w Paryżu. W latach 1967-70 jest kierownikiem pracowni urbanistycznej Wydziału Architektury Warszawa – Praga Południe.
Po wyjeździe do Algierii w latach 1970-74 kontynuuje prace przy obiektach służby zdrowia. Wraz z zespołem młodych architektów z Francji, Szwecji i Libanu w swojej pracowni  projektuje szpital na 600 łóżek w Algierii oraz opracowuje koncepcję rozbudowy i modernizacji Zespołu Klinik Uniwersyteckich w Algerze.
W latach 1975-82 wznowienie pracy z Biurze Projektów Służby Zdrowia i udział w pracach studialnych i konsultacjach w ramach współpracy RWPG w zakresie projektowania obiektów służby zdrowia. Jest autorem projektu rozbudowy Szpitala Miejskiego w Lublinie oraz projektu Szpitala MSW w Lublinie.
Po przejściu na emeryturę pracuje społecznie w ramach Polskiego Towarzystwa Szpitalnictwa jako członek Zarządu.
Jest aktywnym członkiem Związku Kombatantów Pułku „Baszta”.
W latach 90tych pełni funkcje Prezesa Wspólnoty Mieszkaniowej na Kole.
Lubiany za duże poczucie humoru. Staranny, prostolinijny, nigdy nie zabiegający o uznanie, poklask i korzyści materialne.
Preferuje prostotę w architekturze i taka też jest Jego architektura – czytelna, funkcjonalna, dobrze wpisująca się w otoczenie.
Jest rzeczoznawcą SARP, posiada status twórcy…
Odznaczony Krzyżem Walecznych; Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami; Warszawskim Krzyżem Powstańczym.
Na fali gwałtownych zmian w kraju Jego dokonania nie mają odzwierciedlenia w publikacjach, poza wzmiankami w prasie z tamtych lat.
Jest jakby zapomniany

Cześć Jego pamięci

Danuta Sokołowska

 

 

Galeria:

Nagrobek Edmunda Sokołowskiego na Cmentarzu Stare Powązki w Warszawie; fot.: https://cmentarze.um.warszawa.pl/pomnik.aspx?pom_id=10547 (dostęp 16.11.2021)

Źródła:

Udostępnij na:
Biogram dodano: 23.03.2012 | Aktualizacja: 21.07.2023, 00:10:22 | Wyświetleń od 01.01.2018 r.: 1962