Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Stanisław SołowijBarbara Matynia-ŁyżwińskaStanisław Jan KawiorskiLudwik MackiewiczBogdan Jerzy WedemskiAleksander ŚwiecimskiAdam EliasiewiczAleksander ZiemkowskiWiktoria Zofia WaludaWalenty ZaborowskiJerzy UdzielaMariusz Lech ManowieckiJanusz KazubińskiAndrzej StrachockiJarosław GilTadeusz Władysław LepczakStanisław Leon MarzyńskiJanusz WolańskiEdward MałekMieczysław KrólHalina Elżbieta JańczakJózef Tadeusz KędzierskiHenryk CekieraZenon Stanisław KępaZbigniew BelofHenryk Jan ZamorskiJan NowokuńskiJózef AwinEwa Janina Ciwczyńska-MartinIrena WieczorekJulian Lucjan DzierżanowskiWojciech JakimowiczZdzisława KołodziejczykHenryk GóreckiStefan StellerStanisław Anastazy JakimowiczGrzegorz SigalinRomuald Konrad HryńkówElżbieta ChyczewskaWładysław WszołekCzesław ŚwitałaFeliks HertzAndrzej Tytus OsieckiJerzy (Jorge) ZalszupinHenryk Jan Firley
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Barbara Świba-Nowak
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich

arch. Barbara Świba-Nowak

* 11.10.1923, Grudziądz

około 20.01.2003

Barbara Świba-Nowak (zd. Świba) - architekt.
Członek SARP O. Poznań.
Absolwentka Wydziału Architektury Szkoły Inżynierskiej w Poznaniu (1951).

W Inspektoracie Nadzoru Budowlanego (późniejszy D.B.O.R. - od 1950). Nastepnie kolejno: inspektor budowlany, kierownik Zespołu Orzekającego, członek WKUA, wykładowca na kursach przygotowawczych do uzyskania uprawnień w Wydziale Budownictwa Urbanistyki i Architektury Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej. Kierownik działu postępu technicznego i wynalazczości w Poznańskim Przedsiębiorstwie Budownictwa Przemysłowego nr 2 w Poznaniu (od 1976). Weryfikatorka projektów w Biurze Projektów Budownictwa Komunalnego w Poznaniu (1975-83).

Organizatorka szpitala PCK w 1945 r. w Poznaniu - sanitariuszka w szpitalu do 1947 r.

Odznaczenia i nagrody: Odznaka Grunwaldu, Medal Zwycięstwa i Wolności 1945 r. (1976), Odznaka Honorowa PCK (1989), odznaczenia Prezydenta Miasta Poznania i Wojewody Poznańskiego. Złota Odznaka SARP (1964), Wyróżnienie ZO SARP w Poznaniu za aktywną i systematyczną pracę społeczną na rzecz Oddziału.

Pochowana na Cmentarzu Junikowo w Poznaniu (24.01.2003).


**********************************************************************
WSPOMNIENIE

Wspomnienie o śp. kol. Barbarze Świbie-Nowak

Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszej koleżanki i serdecznej przyjaciółki Barbary Świbie-Nowak. Mimo niełatwego życia była zawsze gotowa do poświęceń dla swoich bliskich i niesienia pomocy potrzebującym. Pozostawiła w żałobie męża i osierociła dwóch synów. Zawsze udzielała się społecznie promieniując pogodą ducha i energią. W trudnym okresie walk o Poznań w 1945 r., kiedy zabici i ranni leżeli na ulicach Łazarza (żołnierze i cywile), wzięła udział w organizowaniu pierwszego szpitala PCK dla rannych i chorych, śpiesząc z pomocą jako sanitariuszka. Pracowała w szpitalu do 1947 r. działalność ta, uznana za kombatancką, potwierdzona została przyznaniem przez Naczelnego Dowódcę Wojska Polskiego Odznaki Grunwaldu i Medalu Zwycięstwa i Wolności 1945 r. przez Radę Państwa w 1976 r., a także Odznaki Honorowej PCK w 1989 r. O zaangażowaniu Basi w trudnej pracy przy organizacji szpitala PCK i ratowaniu rannych świadczy też książka "Przyfrontowe Służby Sanitarne PCK na terenie Poznania i Ziem Zachodnich w 1945 r." 
Złotą Odznakę otrzymała też w 1964 r. za zasługi w pracy społecznej i związkowej a decyzją Zarządu Oddziału SARP wyróżnienie za aktywną i systematyczną pracę społeczną na rzecz Oddziału.
Studia wyższe w poznańskiej Szkole Inżynierskiej podjęła w 1947 r. uwieńczając je dyplomem w 1951 r. Uprawnienia budowlane zdobyła w 1959 r.
Pracę zawodową rozpoczęła w 1950 r. w Inspektoracie Nadzoru Budowlanego (późniejszy D.B.O.R.) Po przejściu do pracy w Wydziale Budownictwa, Urbanistyki i Architektury Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej swoją znakomitą znajomością prawa budowlanego wykorzystała pełniąc obowiązki kolejno inspektora budowlanego, kierownika Zespołu Orzekającego, członka W.K.U.A. a także prowadząc wykłady na kursach przygotowawczych do uzyskania uprawnień.
W 1976 r. przeszła do pracy w Poznańskim Przedsiębiorstwie Budownictwa Przemysłowego nr 2 w Poznaniu jako kierownik działu postępu technicznego i wynalazczości. W latach 1975-1983 w Biurze Projektów Budownictwa Komunalnego w Poznaniu pełniła funkcję weryfikatora projektów na stanowisku st. projektanta.
W uznaniu Jej zasług w długoletniej, nieprzerwanej pracy zawodowej uhonorowana była wielokrotnie odznaczeniami Prezydenta m. Poznania i Wojewody Poznańskiego.
Zmarła po ciężkich chorobach pozostawiając wspomnienia o swojej dobroci serca i dzielności ducha.
Żegnamy Cię Basiu ale nie zapomnimy!
Odpoczywaj w spokoju po ciężkiej pracy i trudach życia!

Urszula Fahrenholz

 

 

Źródła:

Udostępnij na:
Biogram dodano: 10.04.2012 | Aktualizacja: 20.01.2022, 00:16:27 | Wyświetleń od 01.01.2018 r.: 2997