Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Tadeusz Stanisław KłosJeremi Lucjusz ŻurawieckiKalikst Apoloniusz CzakowMarcin GodzińskiAleksander LeszczyńskiEdmund SokołowskiMonika MillerRyszard SołtyńskiAndrzej ChachajMaciej HyłaAleksander PaperzAleksander LendzionKrystyna Schnotale-MrózWojciech OpaniaJanusz PrzyłęckiLech TomaszewskiAndrzej Piotr LepczyńskiAnna Jadwiga PtaszyckaAndrzej Adam ZwierzchowskiWitold SzolginiaStanisław KozielskiStefan NettoIrena WieczorekDaniel KalmusMirosława Cecylia Wincentyna DworzańskaAdam MatońStanisław GądzikiewiczJerzy MilicerAndrzej BargiełStanisław PalmeMarek Kazimierz PasternakLongin RzewuskiKrzysztof Konrad KasperskiKazimierz Zbigniew GottwaldZenon NasterskiAlicja TymczyszynKrzysztof ŁaszczykTeresa Antonina Maria LiberdaAndrzej AndryszczakKarol GierlotkaFelicjan PolakowskiBarbara Teresa KowalewskaJan Grzegorz PotackiGrzegorz WasylukZbigniew Pawelski
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Andrzej Józef Skoczek
Członek Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich

prof. zw. dr hab. inż. arch. Andrzej Józef Skoczek

* 22.11.1927

† 02.11.2011, Kraków

Andrzej Józef Skoczek - architekt, urbanista, wykładowca akademicki.
Członek SARP O. Kraków (od 1952). Członek Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP.
Absolwent Wydziału Architektury Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (1952). Doktor nauk technicznych (1961). Status architekta twórcy.

Projektant w Miastoprojekcie Kraków, Miejskiej parcowni Urbanistycznej i Wojewódzkiej Pracowni Urbanistycznej w Krakowie. Długoletni dyrektor Zakładu Architektury Rekreacji i Sportu i Katedry Architektury Regionalnej, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Członek Konwentu Seniorów Politechniki Krakowskiej.

Autor m.in.:
- Ośrodek Sportowy COS, ul. B. Czecha, Zakopane (1959-61) - współautorzy: Bogumił Zaufal, Stanisław Karpiel, Leszek Filar, Jerzy Dajewski.

Konkursy m.in.:
- na projekt schroniska przy Morskim Oku w Tatrach (1953) - współautorzy: Krzysztof Bień, L. Filar, Przemysław Gawor, Jerzy Pilitowski, Jacek Preis, B. Zaufał - I nagroda;
- na projekt budowy pomnika Obrońców Wybrzeża w Gdańsku (1954) - współautorzy: Bronisław Chromy, Bogusław Zagajewski, K. Bień, L. Filar, P. Gawor, J. Pilitowski, J. Preis, B. Zaufal - zwrot kosztów;
- na projekt schroniska przy Morskim Oku w Tatrach (1955) - współautorzy: K. Bień, L. Filar, P. Gawor, J. Pilitowski, J. Preis, B. Zaufal; współpraca: Zuzanna Perchał, Zbigniew Fuiński - I nagroda;
- na projekt schroniska w Jamskim Plesie w Tatrach Słowackich (1956) - wyróżnienie rónorzędne;
- na projekt Ośrodka Sportów Zimowych w Zakopanem pod Krokwią (1956) - wybór pracy do dalszego opracowania;
- na koncepcyjny projekt urbanistyczno-architektonicznyc krytego sztucznego lodowiska w Gdańsku-Oliwie (1963) - współpraca: Andrzej Wojda, Naso Łazowski, Krystyna Holeksa, Leszek Leśniak, Bogusława Majka - II nagroda;
- na opracowanie koncepcji generalnej ukształtowania centrum dyspozycyjno-usługowego w Łodzi (1965) - współautorzy: Witold Cęckiewicz, Zbigniew Gądek, Stanisław Juchnowicz + zespół - III nagroda;
- SARP nr 374 - na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną Domu Związków Zawodowych i Placu Zwycięstwa w Łodzi (1965) - współautorzy: Z. Gądek, S. Juchnowicz, Andrzej Rey; współpraca Waldemar Wójcicki - wyróżnienie równorzędne;
- na opracowanie koncepcji zagospodarowania przestrzennego śródmieścia miasta Mielec (1977) - współautorzy: Władysław Borzęcki, Stanisław Medvey - II nagroda.

Publikacje m.in.:
- Zagadnienia regionalizmu w architekturze małych miasteczek w obrębie Polski południowo-wschodniej; A. Skoczek, B. Smólska, J. Wzorek (1997)
- Ochrona i kontynuacja wartości regionalnych na obszarach Spisza i Orawy, współautor Andrzej Cząstka (1997);

Prezes ZO SARP (1965-66). Członek Prezydium ZG SARP (1965-66).

Odznaczenia: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrna Odznaka SARP (1964, 1968), Złota Odznaka SARP (1979).

Ojciec architekta Macieja Skoczka (1957-2010).

Pochowany na Cmentarzu na Bielanach w Krakowie.

 

********************************************************************************************

Wspomnienie

Żegnamy wybitnego architekta, uczonego i twórcę, który całym swoim dorobkiem dawał świadectwo, że dobra architektura tworzy trwałe zręby narodowej kultury.
Żegnamy profesora architektury i wychowawcę kilku pokoleń architektów i urbanistów. Żegnamy naszego Mistrza, wieloletniego dziekana Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej; twórcę wybitnych dzieł architektury, ale także własnej szkoły naukowej, której profesorowie podążając śladami swojego mistrza kontynuują Jego dzieło – zarówno tu, w Krakowie, jak i w innych ośrodkach w Polsce i za granicą.
Żegnamy nauczyciela i naukowca, który swoje życie zawodowe i akademickie związał z krakowskim wydziałem architektury. Tu zdobył dyplom architekta w 1952 roku i tu przeszedł wszystkie szczeble kariery akademickiej od asystenta - do profesora zwyczajnego, wieloletniego kierownika Katedry Projektowania Architektury w Regionie i przez dwie kadencje dziekana krakowskiego Wydziału Architektury w latach 1978-1984.
Profesor Andrzej Skoczek był cenioną postacią krakowskiego środowiska architektów. Jako młody architekt, tuż po studiach, pracował w krakowskim Miastoprojekcie, ale także w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej i Wojewódzkiej Pracowni Urbanistycznej w Krakowie. Współpracował z takimi wybitnymi architektami, jak Filar, Pilitowski, Zaufal, Gawor, Bień. To między innymi w tym gronie powstawały koncepcje i projekty architektoniczne, ale także studia form krajobrazowych dla regionu Podhala i krajobrazu parkowego Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
Profesor Skoczek terminował – między innymi – u profesora Włodzimierza Gruszczyńskiego. Pod jego wpływem związał się z nurtem architektury regionalnej, którą nazywano z czasem „architekturą wzruszeniową” – lub po prostu krakowską szkołą architektury. Był niewątpliwie jednym z jej współtwórców i należał do grona jej najbardziej znamienitych przedstawicieli. Z tym nurtem wiążą się również badania i projekty studialne profesora Skoczka poświęcone architekturze regionalnej, subregionom kulturowym Podhala, Orawy i Ziemi Sądeckiej. Kierował licznymi projektami badawczymi na temat zagospodarowania turystycznego ziem górskich. Prace te prowadził zarówno w ramach programów rządowych i innych grantów naukowych.
Bogata twórczość profesora Skoczka to przede wszystkim architektura stadionów, obiektów i ośrodków sportowych, schronisk, kościołów, ale w twórczości tej mieszczą się także liczne studia form osadniczych i układów inżynierskich projektowanych w skali regionalnej, projekty i plany urbanistyczne poświęcone osadnictwu Karpat. Spośród licznych dokonań Profesora wymieńmy chociażby stadion w Mielcu, schronisko na Jaworzynie Krynickiej, kościół w Tarnowie, projekty koncepcyjne stadionów dla Rzeszowa, Krakowa i liczne projekty dla Zakopanego i Podtatrza.
Twórczość projektowa Profesora Skoczka, Jego dorobek naukowy i osobisty autorytet sprawiły, że cieszył się powszechnym uznaniem. Za swoje wybitne zasługi był odznaczony Oficerskim Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski. Miał wiele innych odznaczeń – także i to nasze wydziałowe – Medal za Wybitne Zasługi dla WA PK. Był postacią, której osiągnięcia twórcze, to mocne pozycje polskiej architektury II połowy XX w. W twórczości tej znajdujemy cechy, dzięki którym polska architektura wpisuje się chlubnie w dorobek europejskiego dziedzictwa architektonicznego.
Profesor Skoczek był architektem o wyjątkowej wrażliwości na formę. Inspirująca siła Podhala była mocno wyczuwalna w Jego twórczości: w projektach architektonicznych – zwłaszcza schronisk – ale także w Jego pięknych rysunkach urzekających siłą wyrazu, lakonicznością, ekspresją mocnej kreski. Profesor kochał góry i w ogóle kochał przyrodę. Kochał ludzi… żył pełnią życia. Miał rzadki dar przeplatania wysokich rejestrów twórczej wrażliwości i duszy poety, który potrafi dostrzec piękno i wyrazić go formą architektury, z aktywnością społecznika, organizatora, menedżera kierującego pracami swojej katedry, naszego Wydziału a także działalnością krakowskiego oddziału SARP.
W Krakowskiej Karcie Architektury Regionalnej Prof. Andrzej Skoczek napisał: „Region powstaje wówczas, gdy istnieje związek pomiędzy światem wartości i znaczeń, jakie ludzie nadają swemu terytorium. Region to korzenie i źródło żywej, bogatej kultury narodowej”. Kartę Architektury Regionalnej, uchwalono niemal dokładnie 25 lat temu – 6 listopada 1986 r. z inicjatywy Profesora.
Profesor był osobowością wybitną. Miał niebywały dar inspirowania. Był przyjacielem młodzieży, człowiekiem urzekającym swoim sposobem bycia, poczuciem humoru, delikatnością ale i stanowczością. Odważny, konsekwentny. Przyjaciel, na którym można było zawsze polegać.
Drogi Profesorze, Mistrzu, Andrzeju. Będzie nam Ciebie brakowało, ale Twoje prace, Twoje przemyślenia, wskazówki pozostaną na trwałe w naszej pamięci i w pamięci naszych uczniów.

Zbigniew K. Zuziak

 

 

Galeria:

Projekt konkursowy na lodowisko w Gdańsku-Oliwie (1963) - II nagroda; fot.: Architektura 1963 nr 8Projekt konkursowy na centrum Łodzi (1965) - III nagroda; fot.: Architektura 1965 nr 6Projekt konkursowy na Dom Związków Zawodowych w Łodzi (1965) - wyróżnienie równorzędne; fot.: Architektura 1966 nr 1fot.: Archiwum ZG SARPNagrobek Andrzeja Skoczka na Cmentarzu na Bielanach w Krakowie; fot.: http://mogily.pl/bielany/skoczekandrzej_1816660 (dostęp 11.06.2023)

Źródła:

Udostępnij na:
Biogram dodano: 03.12.2011 | Aktualizacja: 30.10.2023, 00:13:03 | Wyświetleń od 01.01.2018 r.: 4273