Urodzili się:
Zmarli:
Agnieszka Mancewicz (zd. Dawidowicz) - architekt, urbanista.
Członek SARP O. Kraków (od 1969). Członek TUP.
Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej (1965).
Projektant w Biurze Planowania Przestrzennego w Krakowie.
Autorka m.in.:
- Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Krakowa - w zespole.
Skarbnik ZO SARP.
Odznaczenia m.in.: Brązowa Odznaka SARP (1973), Srebrna Odznaka SARP (1980), Złota Odznaka SARP (1985).
Pochowana na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie (8.07.2021).
******************************************************************
Wspomnienie Agnieszki Mancewicz
Współpracowałam z Agnieszką jeszcze za czasów POIU z siedzibą w Katowicach, gdy byłam w składzie Sądu Dyscyplinarnego. Wspominam okres tej współpracy bardzo dobrze. Agnieszka była wspaniałą, wesołą i bardzo życzliwą Osobą. Ogromna wiedza jaką posiadała Agnieszka i Jej osiągnięcia zawodowe a także kultura osobista zawsze budziły mój podziw. Gdy miałyśmy okazję porozmawiać (najczęściej w pociągu na trasie Katowice-Kraków) to wówczas naszym tematem byli nasi Bliscy. Rodzina była bardzo ważna dla Agnieszki. Bardzo jest trudno pisać o Agnieszce w czasie przeszłym. Żałuję, że niedane nam było więcej czasu spędzić w obecności Agnieszki. Nie znajduję słów by opisać Agnieszkę, bo była Niesamowitą Osobą.
Lidia Bogucka
***
Wspomnienie Agnieszki Mancewicz
30 czerwca po ciężkiej chorobie zmarła w Krakowie Agnieszka Mancewicz, architekt i urbanista. Wszyscy, którzy mieliśmy szczęście spotkać się z Agnieszką na swojej drodze życiowej, nie możemy pogodzić się z tą wiadomością, chociaż wiemy, że jest to nieubłagalnie wpisane w ludzkie losy.
To co fascynowało w Jej osobowości, oprócz niekwestionowanego dorobku zawodowego, fundamentalnej wiedzy, umiejętności i profesjonalnej uczciwości, to rzadko spotykany wrodzony optymizm, zamiłowanie do życia, otwartość na wiedzę, ciekawość świata i ludzi. Mimo piętrzących się w ostatnich latach w Jej życiu, problemów zdrowotnych, potrafiła być tą samą Agnieszką, zawsze gotową dzielić się uczuciem bezgranicznej przyjaźni. Za najmniejszy gest życzliwości potrafiła odwdzięczyć się w trójnasób i to w sposób wyjątkowo godny i dyskretny.
Poznaliśmy się z Agnieszkę, będąc członkami Południowej Okręgowej Izby Urbanistów z siedzibą w Katowicach, także udzielając się w komisji legislacyjnej KRIU, utworzonej na bazie Południowej Izby. Szczególnie zbliżyło nas jej zainteresowanie Gruzją, gdzie wyruszyła ze swym mężem Wiesławem Mancewiczem, znakomitym architektem - urbanistą i fascynującym człowiekiem, w poszukiwaniu śladów obecności w trakcie II Wojny Światowej, Jej znakomitego przodka, znanego matematyka, filozofa i malarza Leona Chwistka i jej entuzjastyczne relacje z tej wyprawy. Agnieszka sama znakomicie rysowała, tak jak jej mama, naukowiec - matematyk Alina Dawidowicz, ale oczywiście inaczej, syntetycznymi kreskami.
Agnieszka była skarbnikiem SARP Oddziału Krakowskiego, czym walnie przyczyniła się do zorganizowania pierwszych edycji MBA (Międzynarodowego Biennale Architektury) w Krakowie, zainicjowanego przez Romualda Loeglera. Impreza ta, jako największe święto architektury w Polsce, nadal pozostaje prestiżową imprezą o światowym zasięgu. Agnieszka przyczyniła się także do rozpowszechniania wiedzy o Urbanistyce Operacyjnej, po rocznym stażu we Francji , w Paryżu, czym wniosła ważny wkład w rozwój urbanistyki.
Zabraknie nam Jej bezkompromisowości w wykonywaniu zawodu urbanisty, poszukiwaniu ładu przestrzennego, życzliwości i optymizmu.
Składam wyrazy współczucia i kondolencje z powodu odejścia Agnieszki Mancewicz na wieczną wartę Wiesławowi, Synom, Panu Antoniemu, rodzinie i bliskim.
Ruben Bardanaszwili
Architekt, urbanista
Krosno, 05.07.2021 r.
Źródła: